Vznik festivalu se datuje do roku 1992 a jde o vůbec první festival svého druhu v České republice. Reaguje na stálý zájem posluchačů o koncerty duchovní hudby tematicky spjaté s liturgicky významným obdobím Velikonoc. Velikonoční festival duchovní hudby zůstává ve středoevropském měřítku ojedinělým mezinárodním projektem věnovaným výhradně duchovní hudbě s akcentací na objevnou a zajímavou dramaturgii a na vynikající interpretační výkony.

Světová premiéra Tulevovy skladby, gregoriánský chorál,  Byzantské pašije, houslová symfonie, varhanní koncerty, temné hodinky, sváteční renesanční Řím, Bachovo velikonoční oratorium. Pod tématem Ceremonie / Je dobré slavit pána nabídne letošní 28. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby šest koncertů a trojí temné hodinky. Jako tradičně se během čtrnácti dnů představí v brněnských kostelích, katedrále i bazilice světoznámé soubory i tuzemská hudební špička.

Hned první večer přinese světovou premiéru skladby estonského autora Toivo Tuleva. Dílo s názvem So Shall He Descend zkomponoval na objednávku festivalu – přímo pro brněnskou katedrálu a pro Květnou neděli. „Tulev je detailně obeznámen s historickými hudebními styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale není mu cizí ani prostředí rockové hudby. Velmi často se inspiruje právě událostmi svatého týdne,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Více o festivalu najdete na jeho samostatných webových stránkách

Seznam koncertů v rámci festivalu

V tomto období není momentálně naplánován žádný nadcházející koncert