Expozice nové hudby (vznik 1987) je festival soudobé hudby, který chápe „expozé“ ve svém názvu nejenom jako prezentaci, ale též jako interakci, participaci a živou komunikaci s veřejností a veřejnými prostory.

Od roku 2012, kdy se pořadatelem festivalu stala Filharmonie Brno, sledovala dramaturgie různá témata, vycházející z prostorových dispozic města Brna, ale také z požadavku reflexe pestré škály tendencí soudobé hudební produkce. Věnovala se zvukové instalaci, hlukové kompozici, intervencím do veřejného prostoru i veskrze tradičnímu koncertnímu provozu. Od roku 2020 má festival nového dramaturga, který připravil opět nový pohled na vnímání současné tvorby.

 

Letošní 36. ročník Expozice nové hudby s podtitulem [NO IDEAS] BUT IN THINGS se koná 13. – 19. října 2024.

V říjnovém týdnu bude zrealizováno 7 unikátních projektů na míru festivalu reflektujících rok 2024 – Rok české hudby. Kromě nových in-situ skladeb na objednávku se představí mladí zajímaví umělci i odborníci na danou oblast současného umění. Vrcholem festivalu bude česká premiéra kompozičního site-specific projektu Karlheinze Stockhausena Fresco: pětihodinová skladba pro čtyři prostorově oddělené soubory v blíže nespecifikovaném obsazení, která oživí různá místa Besedního domu.

Daniel Matej
dramaturg Expozice nové hudby

 

Program festivalu brzy zveřejníme.

Seznam koncertů v rámci festivalu

Stáhněte si katalog

Katalog Expozice nové hudby 2023 ve formátu PDF

Katalog Expozice nové hudby 2022 ve formátu PDF

Katalog Expozice nové hudby 2021 ve formátu PDF

Katalog Expozice nové hudby 2019 ve formátu PDF

Katalog Expozice nové hudby 2018 ve formátu PDF

Katalog Expozice nové hudby 2017 ve formátu PDF