Ne13ŘÍJ(ŘÍJ 13)19:00So19(ŘÍJ 19)23:50[NO IDEAS] BUT IN THINGS / 36. ročník EXPOZICE NOVÉ HUDBY[NO IDEAS] BUT IN THINGS / 36. ročník EXPOZICE NOVÉ HUDBY19:00 - 23:50 (19) Besední dům

Čas

13 (NEDĚLE) 19:00 - 19 (SOBOTA) 23:50

Popis

Expozice nové hudby (vznik 1987) je festival soudobé hudby, který chápe „expozé“ ve svém názvu nejenom jako prezentaci, ale též jako interakci, participaci a živou komunikaci s veřejností a veřejnými prostory.

Od roku 2012, kdy se pořadatelem festivalu stala Filharmonie Brno, sledovala dramaturgie různá témata, vycházející z prostorových dispozic města Brna, ale také z požadavku reflexe pestré škály tendencí soudobé hudební produkce. Věnovala se zvukové instalaci, hlukové kompozici, intervencím do veřejného prostoru i veskrze tradičnímu koncertnímu provozu.

V posledních třech letech (2021–2023) se koncepce festivalu opírala o určitou zastřešující ideu, které byla víceméně podřízena celá dramaturgie. V roce 2024 se tvůrci dramaturgie vydávají opačným směrem: snaží se najít v českém i mezinárodním kulturním prostředí zajímavé projekty, skladatele a interprety, jejichž umělecká činnost významně přispívá k nesmírné rozmanitosti a pluralitě současné (nejen) hudební scény, a tyto projekty přivést „pod jednu střechu“ v rámci jednoho festivalového týdne.

V říjnovém týdnu bude zrealizováno 7 unikátních projektů na míru festivalu reflektujících rok 2024 – Rok české hudby. Kromě nových in-situ skladeb na objednávku se představí mladí zajímaví umělci i odborníci na danou oblast současného umění. Vrcholem festivalu bude česká premiéra kompozičního site-specific projektu Karlheinze Stockhausena Fresco: pětihodinová skladba pro čtyři prostorově oddělené soubory v blíže nespecifikovaném obsazení, která oživí různá místa Besedního domu.

Daniel Matej
dramaturg Expozice nové hudby

 

Program festivalu bude zveřejněn zde. Vstupenky v prodeji minimálně měsíc před festivalem.

 

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno