Čt16KVĚ19:00STÁNÍ+ HAYDN & ŠOSTAKOVIČ V G MOLLHAYDN Symfonie č. 83 g moll „La poule“
ŠOSTAKOVIČ Symfonie č. 14 g moll

(ČTVRTEK) 19:00

Vážené posluchačky, vážení posluchači,
koncert je vyprodaný, nabízíme proto vstupenky Stání+, které fungují tak, že když po nástupu orchestru zůstanou v sále neobsazená místa, naši uvaděči vás na ně usadí.

JOSEPH HAYDN Symfonie č. 83 g moll „La poule“ (Slepička) Hob.:I/83
DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ Symfonie č. 14 g moll pro soprán, bas a komorní orchestr op. 135

Jana Šrejma Kačírková soprán
Jiří Sulženko bas
dirigent Dennis Russell Davies

Haydnovy pařížské symfonie
Joseph Haydn tvořil po většinu svého života v závislém postavení služebníka na panstvích Esterházyů a jeho kontakt se světem byl spíše vzácný. Stoupající zájem o jeho skladby ze strany návštěvníků esterházyovských rezidencí však vedl k tomu, že Haydnova hudba začala být se souhlasem knížete provozována a publikována i ve Vídni a poté – díky navázání užších vztahů mezi Vídní a Paříží prostřednictvím sňatku rakouské princezny Marie Antoinetty s francouzským králem Ludvíkem XVI. – i v Paříži. V roce 1784 u Haydna objednal pařížský šlechtic Claude-François-Marie Rigoley, comte d‘Ogny, šest symfonií pro svou koncertní společnost Le Concert de la Loge Olympique. Vznikl tak cyklus tzv. pařížských symfonií č. 82–87, které představují první vrchol Haydnovy tvorby a spolu s posledními symfoniemi Mozartovými i dovršení vývoje žánru po stránce formální, kompoziční i hudebně obsahové. Premiérovány byly s velkým úspěchem v roce 1787, o rok později vyšly tiskem. Francouzi, zvyklí na programní hudbu, dali Symfonii č. 83 g moll podtitul Slepička. Inspiroval je k tomu motiv v tečkovaném rytmu, který v první větě přednáší hoboj a který připomíná slepičí kdákání.

Šostakovičova Čtrnáctá
Předposlední, Čtrnáctá symfonie Dmitrije Šostakoviče vznikla v roce 1969. Je koncipována jako sevřený písňový cyklus pro soprán, bas a komorní orchestr, ve kterém Šostakovič zhudebnil texty čtyř básníků (Federico García Lorca, Guillaume Apollinaire, Wilhelm Küchelbecker, Rainer Maria Rilke) s tematikou smrti. Šostakovič byl pověstný – zvláště v soukromí –svým břitce sarkastickým jazykem. V tomto duchu se nese i jeho vzpomínka uvedená v jeho pamětech zaznamenaných Solomonem Volkovem, která se váže ke Čtrnácté symfonii: Posluchači nemohou v hudbě porozumět naprosto všemu, se slovy to jde líp. To se potvrdilo při generální zkoušce Čtrnácté. Dokonce i tak omezený ťulpas jako Pavel Ivanovič Apostolov pochopil, oč v té symfonii jde. Za války byl soudruh Apostolov divizním komandantem a po válce komandoval nás – skladatele. Všichni věděli, že do té natvrdlé hlavy dubové nepronikne zhola nic. Ovšem ukázalo se, že Apollinaire je silnější a tvrdší – soudruh Apostolov při generálce zemřel. Mám vůči němu pocit viny, zabít jsem ho skutečně nechtěl, i když to nebylo žádné neviňátko.

Jana Šrejma Kačírková
Jako členka souboru Národního divadla Brno (od roku 2016) vystupuje v rolích Violetty (La traviata), Donny Anny (Don Giovanni), Micaely (Carmen), Lišky (Příhody Lišky Bystroušky), Juliette (Tři fragmenty z Juliette) či Elle (Lidský hlas). Hostuje v Národním divadle Praha, Slovenském národním divadle v Bratislavě a Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Je držitelkou několika cen (mj. dvou Cen Thálie). V květnu 2022 vystoupila s Filharmonií Brno jako sólistka v Symfonii č. 5 b moll „Drammatica“ Miloslava Kabeláče.

Jiří Sulženko
Svou hudební kariéru zahájil jako kontrabasista orchestru Národního divadla v Praze. Studium zpěvu absolvoval jako druhý obor na Pražské konzervatoři. V letech 1991–2000 byl sólistou pražského Národního divadla, 2008–2013 sólistou opery Saarlandisches Staatstheater Saarbrücken a od sezony 2012/2013 je opět sólistou ND v Praze. Je také sólistou opery ND v Brně a pravidelným hostem dalších scén. V lednu 2017 provedl s Filharmonií Brno Šostakovičův cyklus Šesti písní na verše Waltera Raleigha, Roberta Burnse, Williama Shakespeara.

Program koncertu zde.

Obsazení orchestru zde.

Již brzy zveřejníme program nové sezony, sledujte naše stránky.

Abonmá nové sezony v předprodeji Filharmonie Brno na ulici Besední i online budou v prodeji od 27. 5. 2024.

Obnovení abonmá je však možné ihned po doručení rezervačního e-mailu, který Vám potvrdí, že jsou Vaše místa v nové sezoně již k dispozici. Koupit si je můžete online, ale rádi Vás přivítáme i v předprodeji.

Vstupenky na jednotlivé koncerty a Sezona na míru bude v prodeji od 17. 6. 2024.