So20DUB17:00MOZARTŮV EFEKTKoncert (nejen) pro nastávající rodiče17:00 Besední dům

Čas

(SOBOTA) 17:00

KONCERT LZE KOUPIT V RÁMCI „SEZONY NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU
30% u 3 různých koncertů   /   40% u 4 koncertů   /   50% u 5 a více koncertů

Popis

Zvuk, tón, ruch, melodie… a Mozartův efekt

Zvukové podněty jsou všude kolem nás a provázejí nás doslova na každém kroku. Jsme si však vědomi toho, jak působí na nás a naši psychiku? Tuto otázku si lidstvo klade odnepaměti. Od praxe šamanů, léčitelů a zaříkávačů jsme se dnes posunuli do oblasti muzikoterapie jako svébytné disciplíny, která se snaží podsunout svým odedávna známým léčebným metodám vědecký základ a uspořádat je v účinný systém.

Označení Mozartův efekt, které používáme i v názvu koncertu, vzniklo v roce 1993. Doktorka Frances Rauscherová v časopise Nature zveřejnila výsledky své studie, která dokazuje, že hudba Wolfganga Amadea Mozarta u dětí (i těch ještě nenarozených) způsobila nárůst určitých složek inteligence. Její studie byla následně podrobena důkladné kritice a dodnes nebyla ani potvrzena, ani vyvrácena, ale vliv právě Mozartovy hudby na lidský mozek a psychiku pod toto označení schováváme.

Obecně ale platí, že provozování hudby – aktivní i pasivní – rozvíjí poznávací činnosti, má pozitivní vliv na psychiku, přispívá k léčbě psychosomatických onemocnění a překvapivě úspěšně pomáhá potlačovat epileptické záchvaty. Působení hudby na naši náladu je asi nejběžnějším efektem, který pozorujeme v každodenním životě.

Koncert Mozartův efekt není určen výlučně pro nastávající rodiče, ale pro všechny milovníky té „nejklasičtější“ klasiky.

 

WOLFGANG AMADEUS MOZART La clemenza di Tito, předehra k opeře KV 621

VINCENZO BELLINI Hobojový koncert Es dur

WOLFGANG AMADEUS MOZART Klarinetový koncert A dur KV 622 (2. věta – Adagio), Così fan tutte, předehra k opeře KV 588, Figarova svatba, předehra k opeře KV 492

JEAN SIBELIUS 4 humoresky pro housle a orchestr op. 89

WOLFGANG AMADEUS MOZART Symfonie č. 32 G dur KV 318

 

Barbora Trnčíková hoboj

Věra Drápelová klarinet

Martin Pavlík housle

Filharmonie Brno

dirigent Maroš Potokár

slovem provází Michaela Kulísková

odborná záštita Prof. MUDr. Ivan Rektor

 

Obsazení orchestru zde

Program koncertu zde

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno