Čt16KVĚ19:00HAYDN & ŠOSTAKOVIČ V G MOLLHAYDN Symfonie č. 83 g moll „La poule“
ŠOSTAKOVIČ Symfonie č. 14 g moll

(ČTVRTEK) 19:00

JOSEPH HAYDN Symfonie č. 83 g moll „La poule“ (Slepička) Hob.:I/83
DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ Symfonie č. 14 g moll pro soprán, bas a komorní orchestr op. 135

Jana Šrejma Kačírková soprán
Jiří Sulženko bas
dirigent Dennis Russell Davies

Haydnovy pařížské symfonie
Joseph Haydn tvořil po většinu svého života v závislém postavení služebníka na panstvích Esterházyů a jeho kontakt se světem byl spíše vzácný. Stoupající zájem o jeho skladby ze strany návštěvníků esterházyovských rezidencí však vedl k tomu, že Haydnova hudba začala být se souhlasem knížete provozována a publikována i ve Vídni a poté – díky navázání užších vztahů mezi Vídní a Paříží prostřednictvím sňatku rakouské princezny Marie Antoinetty s francouzským králem Ludvíkem XVI. – i v Paříži. V roce 1784 u Haydna objednal pařížský šlechtic Claude-François-Marie Rigoley, comte d‘Ogny, šest symfonií pro svou koncertní společnost Le Concert de la Loge Olympique. Vznikl tak cyklus tzv. pařížských symfonií č. 82–87, které představují první vrchol Haydnovy tvorby a spolu s posledními symfoniemi Mozartovými i dovršení vývoje žánru po stránce formální, kompoziční i hudebně obsahové. Premiérovány byly s velkým úspěchem v roce 1787, o rok později vyšly tiskem. Francouzi, zvyklí na programní hudbu, dali Symfonii č. 83 g moll podtitul Slepička. Inspiroval je k tomu motiv v tečkovaném rytmu, který v první větě přednáší hoboj a který připomíná slepičí kdákání.

Šostakovičova Čtrnáctá
Předposlední, Čtrnáctá symfonie Dmitrije Šostakoviče vznikla v roce 1969. Je koncipována jako sevřený písňový cyklus pro soprán, bas a komorní orchestr, ve kterém Šostakovič zhudebnil texty čtyř básníků (Federico García Lorca, Guillaume Apollinaire, Wilhelm Küchelbecker, Rainer Maria Rilke) s tematikou smrti. Šostakovič byl pověstný – zvláště v soukromí –svým břitce sarkastickým jazykem. V tomto duchu se nese i jeho vzpomínka uvedená v jeho pamětech zaznamenaných Solomonem Volkovem, která se váže ke Čtrnácté symfonii: Posluchači nemohou v hudbě porozumět naprosto všemu, se slovy to jde líp. To se potvrdilo při generální zkoušce Čtrnácté. Dokonce i tak omezený ťulpas jako Pavel Ivanovič Apostolov pochopil, oč v té symfonii jde. Za války byl soudruh Apostolov divizním komandantem a po válce komandoval nás – skladatele. Všichni věděli, že do té natvrdlé hlavy dubové nepronikne zhola nic. Ovšem ukázalo se, že Apollinaire je silnější a tvrdší – soudruh Apostolov při generálce zemřel. Mám vůči němu pocit viny, zabít jsem ho skutečně nechtěl, i když to nebylo žádné neviňátko.

Jana Šrejma Kačírková
Jako členka souboru Národního divadla Brno (od roku 2016) vystupuje v rolích Violetty (La traviata), Donny Anny (Don Giovanni), Micaely (Carmen), Lišky (Příhody Lišky Bystroušky), Juliette (Tři fragmenty z Juliette) či Elle (Lidský hlas). Hostuje v Národním divadle Praha, Slovenském národním divadle v Bratislavě a Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Je držitelkou několika cen (mj. dvou Cen Thálie). V květnu 2022 vystoupila s Filharmonií Brno jako sólistka v Symfonii č. 5 b moll „Drammatica“ Miloslava Kabeláče.

Jiří Sulženko
Svou hudební kariéru zahájil jako kontrabasista orchestru Národního divadla v Praze. Studium zpěvu absolvoval jako druhý obor na Pražské konzervatoři. V letech 1991–2000 byl sólistou pražského Národního divadla, 2008–2013 sólistou opery Saarlandisches Staatstheater Saarbrücken a od sezony 2012/2013 je opět sólistou ND v Praze. Je také sólistou opery ND v Brně a pravidelným hostem dalších scén. V lednu 2017 provedl s Filharmonií Brno Šostakovičův cyklus Šesti písní na verše Waltera Raleigha, Roberta Burnse, Williama Shakespeara.

Již brzy zveřejníme program nové sezony, sledujte naše stránky.

Abonmá nové sezony v předprodeji Filharmonie Brno na ulici Besední i online budou v prodeji od 27. 5. 2024.

Obnovení abonmá je však možné ihned po doručení rezervačního e-mailu, který Vám potvrdí, že jsou Vaše místa v nové sezoně již k dispozici. Koupit si je můžete online, ale rádi Vás přivítáme i v předprodeji.

Vstupenky na jednotlivé koncerty a Sezona na míru bude v prodeji od 17. 6. 2024.