LEDEN, 2024

26LED19:00VÍDEŇ KLASICISTNÍ, VÍDEŇ ROMANTICKÁSCHUBERT Zauberharfe (Kouzelná harfa)
SCHUBERT arr. BRAHMS, WEBERN, OFFENBACH, BERLIOZ, REGER Písně
BEETHOVEN König Stephan (Král Štěpán)
JÍROVEC Symfonie D dur
19:00 Besední důmPODLE ŽÁNRU A STYLU:Edukace - Pro dospěléAbonentní řady:Filharmonie doma (FBD)

Čas

(PÁTEK) 19:00

KONCERT LZE KOUPIT V RÁMCI „SEZONY NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU
30% u 3 různých koncertů   /   40% u 4 koncertů   /   50% u 5 a více koncertů

Popis

Českobudějovický rodák Vojtěch Matyáš Jírovec (1763–1850) – v zahraničí známý jako Adalbert Gyrowetz –, Ludwig van Beethoven (1770–1827) a Franz Schubert (1797 až 1828) byli současníci, kteří působili ve Vídni v době, kdy hudbě stále ještě dominovaly klasické ideály a formy, ale pozvolna se do ní vkrádalo romantické cítění. Tvůrčí odkazy uvedené trojice skladatelů tento posun dobře zachycují. Jírovec zůstal klasicistním autorem, v Beethovenových zvláště pozdních dílech se již ohlašují romantické momenty, Schuberta jsme zvyklí řadit k bytostným romantikům. Všichni tři skladatelé se nepochybně znali. Traduje se dokonce, že Jírovec se Schubertem patřili k těm, kteří nesli rakev s Beethovenovými ostatky. Všichni tři jsou také pohřbeni nedaleko sebe ve vídeňském Währingu.

 

FRANZ SCHUBERT Zauberharfe (Kouzelná harfa), předehra („Rosamunde“) D 644

FRANZ SCHUBERT arr. BRAHMS, WEBERN, OFFENBACH, BERLIOZ, REGER Písně (Greisengesang D 778, Ihr Bild, Du bist die Ruh D 776, Ständchen, Der Wegweiser, Erlkönig D 328, Nacht und Träume D 827)

LUDWIG van BEETHOVEN König Stephan (Král Štěpán), předehra op. 117

VOJTĚCH MATYÁŠ JÍROVEC Symfonie D dur op. 12 č. 1

 

Christoph Prégardien tenor

Filharmonie Brno

dirigent Dennis Russell Davies

 

Chcete se dozvědět více o tom, co za chvíli uslyšíte? Zajímají vás okolnosti vzniku skladeb a osudy jejich autorů? Právě pro vás jsou určena setkání, která se konají před každým koncertem abonentního cyklu Filharmonie doma. Kromě výkladu dramaturga Filharmonie Brno se při nich můžete setkat například se šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem, stálým hostujícím dirigentem Robertem Kružíkem nebo sólisty daného koncertu. Setkání se konají od 18:00 v ředitelském salonku Besedního domu.

 

Koncert je součástí edukační aktivity Za půlku na půlku, která je určena pro děti ve věku 7–12 let a platí pro ně 50% sleva navíc ze sníženého vstupného. První polovinu koncertu si užijete společně a po přestávce je pro děti připravena hudební dílna s lektorkou.

 

ONLINE obnovení abonentního místa stávajících abonentů je možné ihned po vytvoření rezervace, o níž jsou abonenti informováni e-mailem.

Online nákup lze provést i se slevou pro seniory, studenty a další skupiny s nárokem na slevu. Ušetřete čas a obnovte si své abonmá z klidu domova.

Abonmá v předprodeji Filharmonie Brno zakoupíte od 29. 5. 2023, 12:00.

Jednotlivé vstupenky a Sezona na míru v prodeji od 19. 6. 2023, 12:00.

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno