BŘEZEN, 2024

22BŘE19:00V ORCHESTRUSMETANA Tábor a Blaník19:00 Besední důmAbonentní řady:Mimořádné koncerty (MK)

Čas

(PÁTEK) 19:00

KONCERT LZE KOUPIT V RÁMCI „SEZONY NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU
30% u 3 různých koncertů   /   40% u 4 koncertů   /   50% u 5 a více koncertů

Popis

Snili jste někdy o tom, že byste během koncertu opustili své místo v hledišti a zakusili, jak vidí a slyší hudbu na koncertě hudebník? Máte příležitost! Projekt nazvaný V orchestru to totiž umožňuje. Orchestr bude rozmístěn po celém prostoru sálu Besedního domu a posluchači usednou mezi hudebníky. Ti, kteří se nevměstnají do orchestřiště, mohou usednout všude tam, kde zůstane volná skulinka – kolem orchestru nebo na balkoně.

Pro pilotní akci tohoto projektu byly zvoleny dvě poslední symfonické básně cyklu Má vlast jubilujícího Bedřicha Smetany (1824–1884) – Tábor a Blaník. Smetanova Má vlast je základním dílem české orchestrální hudby, „symfonickým evangeliem“ (slovy skladatele Vítězslava Nováka), výjimečným i v mezinárodním kontextu. Náměty, jimiž se Smetana inspiroval, významně rezonovaly v povědomí české veřejnosti a jako všeobecně srozumitelné symboly hrály důležitou úlohu v národně sebeuvědomovacím procesu. Byly to náměty povahy mytologické (Šárka, Blaník), historické (Vyšehrad, Tábor) a přírodní (Vltava, Z českých luhů a hájů). Tábor a Blaník, jimiž celý cyklus graduje, jsou tematicky spřízněny melodií husitské písně Ktož jsú boží bojovníci. Každá z těchto dvou skladeb bude nejprve „rozpitvána“ formou komentovaných ukázek, a následně zazní v celku.

 

BEDŘICH SMETANA Tábor a Blaník, symfonické básně z cyklu Má vlast

 

Filharmonie Brno

dirigent Debashish Chaudhuri

 

Jednotlivé vstupenky jsou v prodeji od 29. 5. 2023, rezervovat si je můžete na 21 dnů, aby bylo možné využít nákupu v rámci Sezony na míru od 19. 6. 2023.

Sektor A: získáte místo přímo v orchestru nebo v jeho bezprostřední blízkosti

Sektor B: získáte místo na balkoně, takže pěkně vidíte do orchestru

Sektor C: sedíte na pódiu a sledujete orchestr rozložený v hledišti

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno