Po22DUB19:00STÁNÍ+ALBA HEREDIA: ÍNTIMO/ Změna programu - SUSANA SÁNCHEZ: flamenkoSUSANA SÁNCHEZ flamenkový tanec
AROA PALOMO flamenkový zpěv
LUIS MARIANO kytara
19:00 Besední dům

Čas

(PONDĚLÍ) 19:00

Popis

Vážení posluchači,

je nám líto, že flamenková tanečnice Alba Heredia onemocněla a do Brna proto bohužel nebude moci na závěrečný koncert řady Jazz & World Music přijet. O flamenko však nepřijdete díky kytaristovi Luisi Marianovi, kterému se podařilo obratem zajistit rovnocennou náhradu – flamenkovou tanečnici Susanu Sánchez. Aroa Palomo vystoupení umocní zpěvem.

Trojice umělců z Granady nám zprostředkuje umění flamenka v nejautentičtější podobě. Tanečnice Susana Sánchez vystupovala v tančírnách Cuevas del Sacromonte, kde vybrousila svoji virtuózní techniku a nezaměnitelný taneční výraz, typický pro granadské flamenco. Během turné po Číně zaujala v představení Carmen jako sólistka v ansámblu Compañía de Flamenco de Granada. V roce 2020 zvítězila mezi profesionálními sólisty v taneční soutěži Concurso Flamenco Puro v rámci prestižního Festival de Jerez a svůj umělecký růst a schopnost zaujmout publikum svým vášnivým a elegantním tancem stvrdila projektem DE TRÁNSITO.

Osobitý a kreativní projev řadí kytaristu Luise Mariana mezi nejvyhledávanější partnery tanečníků a zpěváků flamenka včetně populární zpěvačky Estrelly Morente, se kterou vystupuje v představení Pastora 1922. Podílel se také na projektu La Obra Magna de Flamenco kytarové legendy Manola Sanlúcara.

SUSANA SÁNCHEZ – flamenkový tanec
Flamenkovému tanci se věnuje od pěti let, kdy začala tancovat ve granadské taneční škole Marichú. Důležitým mezníkem v jejím uměleckém rozvoji bylo setkání se známou tanečnicí Evou „La Yerbabuena“, která se stala její učitelkou. Další nenahraditelnou školou pro Susanu Sánchez byla pravidelná vystoupení v proslulé granadské čtvrti Sacromonte, která je sama o sobě synonymem pro flamenko. Vystupovala zde v autentických flamenkových tančírnách „Cuevas del Sacromonte“, kde získala svoji virtuózní techniku a nezaměnitelný taneční výraz, typický pro granadské flamenco. V roce 2003 začala studovat v „Centro Flamenco de Estudios Escénicos“ pod vedením legendárního tanečníka Maria Mayi, zakladatele této školy, a dalších tanečních mistrů jako Manuel Betanzos, Belén Maya, Adolfo Vega a Yolanda Heredia. V roce 2017 se představila jako sólistka v ansámblu „Compañía de Flamenco de Granada“ v představení „Carmen“ během úspěšného turné po Číně. V rámci prestižního flamenkového festivalu „Festival de Jerez“ získala v roce 2020 první místo v taneční soutěži “ Concurso Flamenco Puro“ v kategorii Profesionální sólisté. V roce 2021 uvedla Susana Sánchez úspěšný taneční projekt ‚DE TRÁNSITO‘, čímž potvrdila svůj umělecký růst a schopnost zaujmout publikum svým vášnivým a elegantním tancem.

AROA PALOMO – flamenkový zpěv
O této flamenkové zpěvačce původem z Granady bychom mohli bez nadsázky říct, že zpívá takřka od kolébky. Již ve čtyřech letech úspěšně zazpívala v televizním dokumentárním pořadu věnovaném tradiční granadské lidové hudbě. Od šesti let rovněž začala studovat flamenkový tanec v taneční akademii Evy Esquivel. Aroa Palomo se zúčastnila řady festivalů a soutěží jak ve Španělsku, tak i v zahraničí, a rovněž spolupracovala se špičkovými tanečními ansámbly jako Fuensanta La Moneta, Estuaria či Ballet Flamenco de Granada. V roce 2004 nahrála společně s dalšími zpěváky album „Flamenco Joven en Granada“ a na svém kontě má také několik ocenění pro mladé umělce. V roce 2007 se stala finalistkou XIII. ročníku Národní soutěže flamencového zpěvu „Město Jumilla“, stejně jako semifinalistkou na Festivalu cante de las Minas 2007. V roce 2008 získala „Stříbrný hrozen“ v prestižní soutěži mladých talentů „Jóvenes Promesas“.

LUIS MARIANO – flamenková kytara
Luis Mariano Renedo patří mezi mladou generaci flamenkových kytaristů, kteří ve své hudbě nezapírají své kořeny. V případě Luise Mariana jsou spojeny s rodnou Granadou a její specifickou kulturou a hudbou. Jeho osobitý a kreativní projev zaujal špičky flamenkové taneční scény a Luis Mariano se tak stal vyhledávaným partnerem tanečníků jako jsou Fuensanta la Moneta, Patricia Guerrero, Manuel Liñán a Mónica Iglesias. Stejně úspěšná byla i jeho spolupráce s nejvýznačnějšími flamenkovými zpěváky, mezi které patří například Diego „El Cigala“, Miguel Poveda, Carmen Linares a Capullo de Jerez. V roce 2014 byl osloven jednou z nejznámějších současných zpěvaček ve Španělsku, Estrellou Morente, aby se stal jejím kytaristou v představení „Pastora 1922“. Kytarová legenda Manolo Sanlúcar přizval Luise Mariana do svého dlouholetého projektu „La Obra Magna de Flamenco“. V současné době Luis Mariano připravuje nový projekt věnovaný sólové flamenkové kytaře s názvem „Suspiro del Moro“.

 

 

Původní obsazení:

Jedna z předních flamenkových tanečnic nastupující generace Alba Heredia přijíždí do Brna se svým nejnovějším představením. Íntimo se noří do hlubin flamenka, proniká do hloubky naší duše až k nejskrytějším pocitům a emocím, dokonce i k těm, o jejichž existenci ani nevíme. To, co cítíme, zpracováváme a vyjadřujeme v každém pohybu, v každém tónu. Je to představení, o kterém se jen těžko vypráví. Musíte ho vidět, prožít a procítit, říká Heredia.

Alba Heredia flamenkový tanec
Sergio Gómez „El Colorao“ zpěv
Luis Mariano kytara

 

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno