Út10ŘÍJ19:30SMUTEK UTEK?! / MORAVSKÝ PODZIMMESSIAEN

OLIVIER MESSIAEN Louange à l’Éternité de Jésus pro violoncello a klavír

MAREK KOPELENT Karrak pro violoncello a klavír

LEOŠ JANÁČEK Pohádka pro violoncello a klavír

LEOŠ JANÁČEK Sonáta pro housle a klavír (pro violoncello a klavír, arr. Jiří Bárta)

MARTIN SMOLKA Smutek utek pro violoncello a klavír

OLIVIER MESSIAEN Louange à l’Immortalité de Jésus pro housle s klavír (pro violoncello a klavír, arr. Jiří Bárta)

Jiří Bárta violoncello

Terezie Fialová klavír

Program koncertu ke stažení zde.

Místo konání: Kostel sv. Augustina

Před koncertem se v 18:00 v Klafé (Klácelova 1a) koná prezentace knihy o Leoši Janáčkovi.

Umělecké a partnerské duo violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové poutá pozornost nejen interpretačními kvalitami, ale i nápaditými programy. Ten, který premiérově uvedou na Moravském
podzimu, vychází z Bártova alba Reflexe z konce 90. let minulého století. V podstatě symetrický, zčásti zrcadlící se oblouk se klene mezi větami z Messiaenova Kvartetu na konec času přes
meditativní díla soudobých tuzemských autorů až po „janáčkovský středobod“ a je koncipován nikoli jako sled uzavřených čísel, ale jako jednolitý hudební tok, který skýtá prostor ke kontemplaci.

Jiří Bárta
Jiří Bárta patří ke špičce evropských violoncellistů. Studoval v Praze u Josefa Chuchra, v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenschikowa a v Los Angeles u Eleonore Schoenfeldové. Vystupoval na festivalech v Edinburghu, Kuhmu, Luganu nebo Newportu a jako koncertní sólista nebo komorní hráč vystoupil v sálech jako jsou Berlínská filharmonie, Birmingham Symphony Hall, Manchester Bridgewater Hall, Buenos Aires Teatro Colon, Dublin Concert Hall, L‘Auditorio v Barceloně, Los Angeles Dorothy Chandler Pavilion, londýnská Wigmore Hall nebo Suntory Hall v Tokiu. Spolupracoval s předními symfonickými tělesy jako London Symphony Orchestra, Berliner Symphoniker, Česká filharmonie a s dirigenty jako Charles Dutoit, Gianiandrea Noseda, Maxim Šostakovič, Gennadij Nikolajevič Rožděstvenskij, Jakub Hrůša nebo Jiří Bělohlávek. Mezi jeho komorní spoluhráče se řadí nebo řadili Tereza Fialová, Martin Kasík, Josef Suk, Antoine Tamestit, Quator Ebene, Vadim Repin či Konstantin Lifshitz. Nahrával pro Supraphon, Hyperion nebo Arte Channel, s operní pěvkyní Magdalenou Koženou vydal album Songs pro Deutsche Grammophon. Bártova nahrávka s Kodályho violoncellovou sonátou byla oceněna časopisem The Gramophone v kategorii Editor‘s Choice. Je uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora a v současnosti hraje na violoncello postavené Dietmarem Rexhausenem v roce 2012.

Terezie Fialová
Terezie Fialová je vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou. Vystudovala hru na klavír na pražské HAMU (Ivan Klánský) a Hochschule für Musik und Theater v Hamburku (Niklas Schmidt). Vystupovala na festivalech tuzemských (Pražské jaro, Dvořákova Praha, Janáček Brno, Smetanova Litomyšl, Lípa Musica, Mezinárodní festival Český Krumlov, Mezinárodní hudební festival Kutná hora) i zahraničních (Mecklenburg-Vorpommern, Sarajevo Winter, Septembre Musical, Konvergencie, Bach Before & After, Les Flâneries Musicales de Reims, Festival Internacional de Arte Sacro). Jako jediná česká klavíristka se v roce 2013 zúčastnila prestižního festivalu Verbier Festival Academy ve Švýcarsku, kam byla pozvána i v roce 2017. Podílela se na natáčení několika studiových nahrávek, přičemž album věnované skladateli Petru Ebenovi bylo kritikou velmi kladně hodnoceno. Jako členka klavírního tria Eben Trio (s Romanem Patočkou a Jiřím Bártou) premiérovala díla Benta Sōrensena, Eda Nesbita, Petra Ebena či Martina Smolky. V duu s Jiřím Bártou zahráli v mnoha koncertních sálech v Praze, Českém Krumlově, Kutné Hoře, Košicích, Mnichově, Hamburku, Paříži, Istanbulu, Ankaře, Madridu, Jeruzalémě, Bilbau, Newportu, Pekingu, Šanghaji či Soulu. V roce 2021 vydali úspěšné a kritikou ceněné dvojCD kompletních Beethovenových Sonát pro violoncello a klavír u firmy Animal Music. Je členkou skupiny Petrof Art Family.

Kostel sv. Augustina

nám. Míru 377, 602 00 Brno-střed