Čt09BŘE19:00SCHNITTKE & RACHMANINOVSCHNITTKE Houslový koncert č. 4
RACHMANINOV Symfonie č. 3 a moll
19:00 Janáčkovo divadlo

Čas

(ČTVRTEK) 19:00

KONCERT LZE KOUPIT V RÁMCI „SEZONY NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU
30% u 3 různých koncertů   /   40% u 4 koncertů   /   50% u 5 a více koncertů

Popis

Možná si to pamatujete: v lednu 2020 houslista Milan Paľa předvedl neuvěřitelný záskok, když dokázal na poslední chvíli zastoupit nemocného sólistu; za pár hodin nastudoval virtuózní Houslový koncert C dur Antonína Vranického a po tři večery za sebou za jeho provedení sklidil ovace vestoje. Nevídaným výkonem si řekl o to, aby byl pozván do následující sezony.

 

Schnittkeho poslední houslový koncert, napsaný roku 1984 pro Gidona Kremera a Berlínské filharmoniky, je typickou ukázkou skladatelovy polystylové kompoziční metody založené na propojování prvků, citátů či pseudocitátů hudby různých slohových období a na naplňování starých forem novým obsahem. Do motivického materiálu koncertu Schnittke zakódoval kryptogramy několika jmen (podobně jako to učinili se svými příjmeními Bach nebo Šostakovič) – Kremerova (g-c-d-e, g-d-e-e), vlastního (a-f-e-d-s-c-h-e) a tří přátel-skladatelů: Edisona Děnisova, Sofie Gubajduliny a Arvo Pärta.

 

Dne 1. dubna 2023 uplyne 150 let od narození (a 28. března téhož roku 80 let od úmrtí) Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova, skladatele a klavíristy, který proslul zejména jako tvůrce virtuózních, posluchačsky vděčných a romanticky pojatých klavírních skladeb (včetně čtyř koncertů). Rachmaninov, který po Říjnové revoluci emigroval do zahraničí, se však do hudební historie zapsal i jako symfonik. Jeho Třetí symfonie a moll (1936) byla napsána v emigraci a patří k jeho vůbec posledním dílům. Poprvé zazněla 6. listopadu 1936 v podání Filadelfského orchestru pod taktovkou Leopolda Stokowského.

 

ALFRED SCHNITTKE Houslový koncert č. 4

SERGEJ RACHMANINOV Symfonie č. 3 a moll op. 44

 

Milan Paľa housle

Filharmonie Brno

dirigent Dennis Russell Davies

 

Program koncertu ke stažení zde.

Obsazení orchestru ke stažení zde.

 

Tisková zpráva ke koncertu k přečtení zde.

 

 

Místo

Janáčkovo divadlo

Rooseveltova 31/7, 602 00 Brno