Ne13ŘÍJ20:00Ne22:00NIKDY NESLYŠENÁ, PŘESTO NESLÝCHANÁ: Současná interpretace cyklu Má vlast - MIRVALD, ŽELEZNÝ, VÍTKOVÁ, FERENC, VTÍPIL, studenti FF MUSoučasná interpretace cyklu Má vlast
- MIRVIS, GRUSKA, ŽELEZNÝ, BEAVEN, VÍTKOVÁ, DVOŘÁKŮ
20:00 - 22:00 Besední dům

(NEDĚLE) 20:00 - 22:00

Současná interpretace cyklu Má vlast ve světové premiéře
Field recordingové realizace Smetanových popisů skladeb.
LADISLAV MIRVALD, LADISLAV ŽELEZNÝ, LUCIE VÍTKOVÁ, PETR FERENC, TOMÁŠ VTÍPIL a studenti zvukového designu a multimediálních umění ÚHV FF MU

BCO – Brno Contemporary Orchestra
dirigent Pavel Šnajdr

Kolem 20. října 1874 Bedřich Smetana definitivně ohluchnul. Nebyla to pro českou hudbu ani pro český národ katastrofa – i posléze dokázal komponovat a stvořit díla, která už sice nemohl, ale ani nemusel slyšet, protože věděl, jak mají znít. Pavel Šnajdr s BCO a další čeští umělci uspořádají na úvod letošní Expozice nové hudby a při příležitosti Roku české hudby 2024 mimořádný „zahajovací den“, věnovaný výročí Smetanova ohluchnutí. Řečeno slovy tvůrců projektu: „Za narození a úmrtí neneseme žádnou odpovědnost, ale že po ohluchnutí dokážeme dál normálně existovat, je hodno toho největšího slavení.“ Projekt Nikdy neslyšená, přesto neslýchaná zpřítomňuje „Vlast“, kterou Bedřich Smetana nikdy neslyšel. V rámci jednoho dne bude interpretována třemi různými způsoby v rámci separovaných koncertů – od tradiční po ryze současnou verzi.

Součást komponovaného zahajovacího dne festivalu, v jehož rámci se můžete těšit na výstavu, workshopy a další dva koncerty.
10:30 SMETANA Má vlast – nejznámější provedení Smetanova cyklu

15:00 Má vlast – ve speciální úpravě kolektivu skladatelů
SMETANA / KOFROŇ, PIAČEK, ŠTĚDROŇ, ZEMEK-NOVÁK, TÓTH, FORRÓ

Na všechny koncerty lze od 2. 9. 2024 koupit celodenní vstupenku za zvýhodněnou cenu.