Čas
(NEDĚLE) 20:00 - 22:00
2 různých koncertů -20% / 3 koncertů -30% / 4 koncertů -40% / 5 a více koncertů -50%
Popis
Současná interpretace cyklu Má vlast ve světové premiéře Field recordingové realizace Smetanových popisů skladeb. LADISLAV MIRVALD, LADISLAV ŽELEZNÝ, LUCIE VÍTKOVÁ, PETR FERENC, TOMÁŠ VTÍPIL a studenti zvukového designu a
Popis
Současná interpretace cyklu Má vlast ve světové premiéře
Field recordingové realizace Smetanových popisů skladeb.
LADISLAV MIRVALD, LADISLAV ŽELEZNÝ, LUCIE VÍTKOVÁ, PETR FERENC, TOMÁŠ VTÍPIL a studenti zvukového designu a multimediálních umění ÚHV FF MU
Slyšiny Bedřicha Smetany – současná interpretace cyklu Má vlast – světová premiéra elektronických a live performance realizací Smetanových popisů skladeb proložených sbory hluchého Bedřicha Smetany
LADISLAV „MIRVIS“ MIRVALD Vyšehrad
Harfy věštců začnou; zpěv věstcův o dějích na Vyšehradě, o slávě, lesku, turnajích, bojích, až konečně úpadku a zříceninách. Skladba končí v elegickém tónu.
BEDŘICH SMETANA Píseň na moři
LADISLAV ŽELEZNÝ Vltava
Skladba líčí běh Vltavy, začínajíc od prvních obou praménků, chladná a teplá Vltava, spojení obou potůčků do jednoho proudu, pak tok Vltavy v hájích a po lučinách, kde zrovna se slaví veselé hody; při noční záři luny rej rusalek; na blízkých skalách vypínají se pyšně hrady, zámky a zříceniny; Vltava víří v proudech Svatojánských; teče v širokém tahu dále ku Praze, Vyšehrad se objeví, konečně mizí v dálce v majestátním toku svém v Labi.
BEDŘICH SMETANA Věno
LUCIE VÍTKOVÁ Šárka
V této skladbě se nemíní krajina, nýbrž děj, bajka o dívce Šárce. Skladba počne líčením rozzuřené dívky, jež pomstu přísahá za nevěrnost milence svého celému mužskému pokolení. Zdáli je slyšet příchod Ctirada s jeho zbrojnoši, který táhne na pokoření a potrestání dívek. Už zdáli zaslechnou nářek (ač lstivý) přivázané dívky u stromu – při pohledu na ni obdivuje Ctirad krásu její – zahoří milostnými city pro ni, osvobodí ji, ona připraveným nápojem obveselí i opojí jak Ctirada, tak zbrojnoše až ke spánku. Na dané znamení lesním rohem, které v dálce ukryté dívky zodpoví, vyhrnou se ku krvavému činu: hrůza všeobecného vraždění, vzteklost nasycené pomsty Šárky – toť konec skladby.
BEDŘICH SMETANA Modlitba
STUDENTI ZVUKOVÉHO DESIGNU A MULTIMEDIÁLNÍCH TECHNOLOGIÍ FF MU Z českých luhů a hájů
Toť všeobecné kreslení citů při pohledu na českou zem. Ze všech stran tu zazní zpěv plný vroucnosti, jak veselý, tak melancholický, z hájů a luhů. Lesní kraje – v sólech cornistů – a veselé úrodné nížiny labské a jiné a jiné, vše se tu opěvuje. Každý může ze skladby té si vykreslit, co mu libo, básník má volnou cestu před sebou, arciť musí skladbu v jednotlivostech sledovat.
BEDŘICH SMETANA Heslo I. a II.
PETR FERENC Tábor
Motto: Kdož jste boží bojovníci! Z této velebné písně pozůstává celá stavba skladby. V sídle hlavním – v Táboře – zazněl tento zpěv zajisté nejmohutněji a nejčastěji. Skladba líčí pevnou vůli, vítězné boje a vytrvalost a tvrdošíjnou neústupnost, kterou skladba též také končí. Do detailu se nedá rozdrobit, nýbrž zahrne všeobecně slávu a chválu husitských bojů a nezlomnost povahy husitů.
TOMÁŠ VTÍPIL Blaník
Jest pokračováním předešlé skladby Tábor. Po přemožení reků husitských skryli se tito v Blaníku a čekají v těžkém spánku na okamžik, kdy vlasti mají přijíti na pomoc. Tedy stejné motivy jako v Táboru slouží v Blaníku za podklad stavby: Kdož jste boží bojovníci. Na podkladě této melodie (tohoto husitského principu) se vyvine vzkříšení národa českého, budoucí štěstí a sláva!, kterýmžto vítězným hymnem v podobě pochodu skončí skladba, a tak celá řada symfonických básní Má vlast. Co malé intermezzo zazní v této skladbě též kratinká idyla, kresba polohy Blaníku, malý pastucha si huláká a hraje (šalmaj) a ozvěna mu odpovídá.
BEDŘICH SMETANA Naše píseň
Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá
sbormistr Jan Špaček
Součástí celodenního programu v Besedním domě jsou též workshopy a přednášky k životu, posmrtnému životu a hlavně dílu Bedřicha Smetany a jeho zpřítomňování.
Projekt se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury České republiky.
BCO – Brno Contemporary Orchestra
dirigent Pavel Šnajdr
Kolem 20. října 1874 Bedřich Smetana definitivně ohluchnul. Nebyla to pro českou hudbu ani pro český národ katastrofa – i posléze dokázal komponovat a stvořit díla, která už sice nemohl, ale ani nemusel slyšet, protože věděl, jak mají znít. Pavel Šnajdr s BCO a další čeští umělci uspořádají na úvod letošní Expozice nové hudby a při příležitosti Roku české hudby 2024 mimořádný „zahajovací den“, věnovaný výročí Smetanova ohluchnutí. Řečeno slovy tvůrců projektu: „Za narození a úmrtí neneseme žádnou odpovědnost, ale že po ohluchnutí dokážeme dál normálně existovat, je hodno toho největšího slavení.“ Projekt Nikdy neslyšená, přesto neslýchaná zpřítomňuje „Vlast“, kterou Bedřich Smetana nikdy neslyšel. V rámci jednoho dne bude interpretována třemi různými způsoby v rámci separovaných koncertů – od tradiční po ryze současnou verzi.
Na všechny koncerty 13. 10. 2024 lze koupit celodenní vstupenku za zvýhodněnou cenu.
Místo
Besední dům
Komenského náměstí 534/8, Brno