St23LIS19:00NA KŘIŽOVATCE KULTUR – BENJAMIN JUSUPOV 60JUSUPOV Kultury minulosti
JUSUPOV Z židovských tradic (Klavírní trio č. 2)
JUSUPOV Sonáta pro dva klavíry
Haqqoni (Crossroads č. 4)

(STŘEDA) 19:00

S tvorbou Benjamina Jusupova (nar. 22. listopadu 1962), respektovaného autora píšícího pro světoznámé sólisty jako Maxim Vengerov, Misha Maisky, Vadim Repin či Reinhold Friedrich, se brněnské publikum mělo možnost blíže seznámit v sezoně 2014/2015, kdy byl tento tádžický Žid žijící v Izraeli rezidenčním umělcem brněnských filharmoniků. V průběhu oné sezony zaznělo hned několik jeho zásadních děl, nezřídka využívajících posluchačsky přitažlivých prvků – názvuků středoasijské tradiční hudby, tanga, rocku, málo slýchaných nástrojů, smyček apod.; sám Jusupov se na jednom z koncertů představil ve své umělecké trojroli skladatele, dirigenta a klavíristy.

Jusupovovy šedesátiny jsou příležitostí, abychom tohoto skladatele znovu pozvali do Brna. V předvečer orchestrálního koncertu v Janáčkově divadle se v Besedním domě uskuteční komorní koncert, který nabídne atraktivní výběr z Jusupovovy tvorby pro komorní seskupení.

BENJAMIN JUSUPOV

Kultury minulosti, 8 kusů pro čtyřruční klavír, česká premiéra

Z židovských tradic (Klavírní trio č. 2), česká premiéra

Sonáta pro dva klavíry, česká premiéra

Haqqoni (Crossroads č. 4) pro klarinet, klavírní trio a zvukový pás, česká premiéra

Maki Namekawa klavír

Dennis Russell Davies klavír

Benjamin Jusupov klavír, elektronika

Marek Švejkar klarinet

Trio Bohémo: Matouš Pěruška housle, Kristina Vocetková violoncello, Jan Vojtek klavír

Program ke stažení zde.

Koncert nahrává Český rozhlas Vltava. Záznam odvysílá 11. 12. v pořadu Futurissimo.

Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v ČR.