Čt11KVĚ19:00MOZARTOVO REQUIEMVRANICKÝ Symfonie D dur
MOZART Requiem
19:00 Besední dům

Čas

(ČTVRTEK) 19:00

KONCERT LZE KOUPIT V RÁMCI „SEZONY NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU
30% u 3 různých koncertů   /   40% u 4 koncertů   /   50% u 5 a více koncertů

Popis

Jedním z památných koncertů uspořádaných v prvních letech existence Besedního domu se stalo provedení Mozartova Requiem dne 14. dubna 1878. Jeho iniciátorem a dirigentem byl Leoš Janáček, který toto uvedení musel ve výboru Besedy brněnské houževnatě prosazovat a zaručit se za dobrý výsledek. Pozval k němu dva sólisty z Prahy. A na výlohy koncertu přispěl patnácti zlatými; stejnou částku darovala klavíristka Amálie Wickenhauserová roz. Nerudová, která se podílela na organizaci a Janáčkovi byla velkou oporou.

Pódium prý tehdy účinkujícím (80členný sbor a více než 80členný orchestr) nestačilo a muselo se nastavit. V Moravské orlici vyšla dva dny po koncertě oslavná kritika: Dojem celku na mysl citlivou byl nevýslovný. Však i provedení bylo mistr! Sólisté úlohy své dobře ednesli, statečně držel se též sbor a orchestr. Že dílo tak velkolepé v provedení tak dokonalém jsme slyšeli, toho zásluha paí sl. výboru Besedy a hlavně sbormistru jejímu, neúnavnému p. Janáčkovi. Mezi ítomnými koncertu spaili jsme v prvních řadách sedadel nejčelnější dámy šlechty domácí a sál i galerie byly po prvé naplněny v pravém slova smyslu. – podle studie Vojtěcha Kyase Významné besední koncerty (1873–1903) ze sborníku Besední dům. Architektura, společnost, kultura (Statní filharmonie Brno 1995).

Na našich koncertech bude Requiem na rozdíl od onoho původního programu uvedeno spolu se Symfonií D dur Mozartova současníka Pavla Vranického.

 

PAVEL VRANICKÝ Symfonie D dur op. 16 č. 3

WOLFGANG AMADEUS MOZART Requiem KV 626

 

Romana Kružíková soprán

Monika Jägerová mezzosoprán

Ondřej Koplík tenor

Martin Gurbaľ bas

Český filharmonický sbor Brno

sbormistr Petr Fiala

Petr Kolař varhany

Filharmonie Brno

dirigent Robert Kružík

 

Program koncertu ke stažení zde.

Obsazení orchestru ke stažení zde.

 

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno