Út17ŘÍJ19:00HLEDÁNÍ ZTRACENÉ KRÁSY / MORAVSKÝ PODZIMBRUNNER nová skladba na objednávku festivalu
MARTINAITYTĖ Prarasto grožio beieškant… (Hledání ztracené krásy…)
19:00 Besední dům

Čas

(ÚTERÝ) 19:00

LZE KOUPIT SE SLEVOU „FESTIVAL NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU PŘI KOUPI
2 různých koncertů -20%   /   3 koncertů -30% / 4 koncertů -40%   /   5 a více koncertů -50%

Popis

MARTIN BRUNNER

Moving Silhouettes nová skladba na objednávku festivalu, světová premiéra

ŽIBUOKLĖ MARTINAITYTĖ

Prarasto grožio beieškant… (Hledání ztracené krásy…) pro klavírní trio, elektroniku a synchronizované video, česká premiéra

 

Trio Bohémo:

Matouš Pěruška housle

Kristina Vocetková violoncello

Jan Vojtek klavír

 

Program koncertu ke stažení zde.

 

Za osobní účasti českého skladatele Martina Brunnera uvede Trio Bohémo jeho dílo Moving Silhouettes, a to ve světové premiéře. Sedmdesátiminutová skladba Žibuoklė Martinaitytė s názvem Hledání ztracené krásy, v české premiéře,… je multimediálním monumentem využívajícím vedle akustického klavírního tria elektroniku a video. Vizuální složka byla inspirována dílem Clauda Moneta. Koncertu předchází setkání s Martinem Brunnerem, který nám přiblíží, jenž uslyšíme v sále. Setkání začíná v 18.00 v ředitelském salonku, potrvá přibližně půl hodiny a moderuje ho dramaturg Vítězslav Mikeš.

 

Když člověk vejde do pařížské galerie Musée de l‘Orangerie, najde v ní mimo jiné obrazy leknínů od impresionisty Clauda Moneta: vodní rostliny spočívají na jemně zvlněné hladině jezírka, na níž se jejich květy zároveň s lehkým nepokojem odrážejí. Velkolepé rozměry plátna nenápadně kontrastují s křehkostí námětu, jejž nelze v jeho věčném pohybu nikdy dokonale zachytit. Malíř jako by vystřihl pouze ojedinělá políčka z dlouhého filmu natočeného v extrémně širokoúhlém formátu. Pomyslný film se začne odvíjet v hlavě každému, kdo se před Monetovými díly zastaví. Vidí však před sebou jen statické výseky světa zachycující pouhé setiny sekundy, které v minulosti ještě nikdy nenastaly a v budoucnosti se již nikdy nezopakují. Právě takové okamžiky hledá i litevská skladatelka Žibuoklė Martinaitytė a vybízí k tomu také publikum.
Její kompozice Hledání ztracené krásy… (2016) patří k těm, které se pomyslnou sérii pomíjivých obrazů pokouší přetavit do komplexního smyslového i mentálního zážitku – více než do pouhého hudebního díla v úzkém slova smyslu. Obsazení housle, violoncello, klavír, elektronika a video řekne jen málo o tom, co by se mělo v průběhu provedení odehrát. Podtitul „audiovizuální novely“ už však přece jen trochu lépe napovídá, o co litevské skladatelce opravdu šlo: Martinaitytė sama poznamenává, že Hledání ztracené krásy… nevzniklo v Paříži náhodou. Sedmdesátiminutová stopáž evokuje široký záběr Monetových pláten, skladatelka však uvádí ještě další ideové zdroje své práce. Odvolává se na anglickou spisovatelku Virginii Woolf, jejíž dílo nepřestává provokovat a inspirovat současné umění.

Do rozmlžených a zároveň neodolatelných světů skladatelky Žibuoklė Martinaitytė, které vzešly z pařížských galerií i kaluží, doprovodí publikum světová premiéra kompozice Moving SilhouettesPohyblivé siluety – od Martina Brunnera. Skladatel a klavírista známý především z jazzových souvislostí se ve své hudbě vydává do éterických krajin s opakovanými a nenápadně obměňovanými motivy. Představa siluet pohybujících se možná v mlžném oparu, možná v podvečerním šeru, se Brunnerovi objevila v průběhu práce na skladbě a zřejmě poté ovlivnila její výslednou podobu. Logicky se pak dostala také do názvu kompozice.

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno