Ne24BŘE20:00ENSEMBLE INÉGAL: ZELENKA20:00

Čas

(NEDĚLE) 20:00

LZE KOUPIT SE SLEVOU „FESTIVAL NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU PŘI KOUPI
2 různých koncertů -20%   /   3 koncertů -30% / 4 koncertů -40%   /   5 a více koncertů -50%

Popis

Před třemi sty lety sílil po Evropě zvyk uvádět ve Svatém týdnu oratoria, tedy duchovní protipóly opery. Brněnská tradice uvádění oratorií zrcadlila především tehdejší vídeňský repertoár. Rok české hudby 2024 je ale ideální příležitostí k brněnské premiéře jednoho z nejkrásnějších Zelenkových oratorií, uvedeného poprvé na Velký pátek roku 1730 v Drážďanech.

Námět libreta je sám o sobě pozoruhodný. Příběh ze starozákonní knihy Numeri alegoricky odkazující k hadovi v zahradě Eden i ke Kristově oběti na kříži zůstal totiž v průběhu dějin hudby spíše na okraji uměleckého zájmu. Pallavicini a Zelenka však naplno využili jeho dramatický potenciál a vytvořili dílo, které může směle konkurovat tehdejší nejkvalitnější italské oratorní i operní produkci.

Jan Dismas Zelenka: Il serpente del bronzo (Bronzový had), oratorium ZWV 61

 1. Coro
 2. Recitativo (Azaria, Namuel)
 3. Aria (Namuel)
 4. Recitativo (Egla)
 5. Aria (Egla)
 6. Recitativo accompagnato (Dio)
 7. Aria (Dio)
 8. Recitativo (Azaria, Egla, Namuel)
 9. Aria (Azaria)
 10. Recitativo (Egla,Namuel)
 11. Aria a due (Egla, Namuel)
 12. Recitativo (Mosé)
 13. Aria (Mosé)
 14. Recitativo accompagnato (Dio)
 15. Recitativo (Egla)
 16. Arietta con recitativo (Egla, Azaria)
 17. Aria (Azaria)
 18. Recitativo (Mosé)
 19. Coro

Gabriela Eibenová soprán (Egla)
Jaro Kirchgessner alt (Namuel)
Elvira Bill alt (Azaria)
Jaroslav Březina tenor (Mosé)
Roman Hoza bas (Dio)

Ensemble Inégal

Adam Viktora dirigent, umělecký vedoucí

Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Soubor vznikl v Praze v roce 2000 jako všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renesanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (Dvořák, Rossini) a moderní (Britten, Pärt). Koncertuje na prestižních evropských festivalech jako Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival London, Aschaffenburger Bachtage, Bach Festival Riga a mnoha dalších. Realizoval již více než desítku úspěšných CD ověnčených řadou ocenění, objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic (BBC, Evropská vysílací unie EBU, Česká televize, Český rozhlas, Deutschlandradio Kultur aj.)

Kdo byl Jan Dismas Zelenka

O oratoriu Il serpente del brozno

 

KONCERT SE KONÁ V KOSTELE SV. JANŮ V MINORITSKÉ ULICI. Místa v kostele nejsou číslovaná, kdo přijde dříve, má tedy možnost většího výběru.