Ne01ZÁŘ20:00Ne21:20ŠTETL FESTHAAS Studie pro smyčce Suita pro hoboj a klavír (v úpravě Ondřeje Kyase pro hoboj a smyčce)
SCHÖNBERG Zjasněná noc
20:00 - 21:20 Besední dům

(NEDĚLE) 20:00 - 21:20

PAVEL HAAS
Studie pro smyčce

Suita pro hoboj a klavír op. 17 (v transkripci Ondřeje Kyase pro hoboj a smyčce)

ARNOLD SCHÖNBERG
Verklärte Nacht
(Zjasněná noc) op. 4

Vilém Veverka hoboj
dirigent Alexander Liebreich

ŠTETL FEST: HAAS 125/80, SCHÖNBERG 150
Multižánrový mezinárodní festival židovské kultury svým podtitulem „Důstojnost v rozmanitosti“ dává nahlédnout do židovské kultury i historie. První ročník proběhl v Brně v září 2022 a vzbudil svou velikostí, dramaturgií i programem pozitivní odezvu. Druhý ročník si zvolil za hlavní téma vlaky, jejichž spojení s židovskou minulostí 20. století je více než symbolické. Tématem třetího ročníku 2024 je „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“, které skýtá velké pole důležitých výzev, především pak pokus pojmenovat židovské trauma, jeho přenos na další generace, a také potřebu transformovat jej do uměleckého vyjádření. Na festivalu bude představen historický vývoj této tragické zkušenosti a její přesah do současnosti. Filharmonie Brno přispívá koncertem do programu festivalu pravidelně již od jeho prvního ročníku. Na tom letošním připomene dvě významné skladatelské osobnosti židovského původu: brněnského autora Pavla Haase a rakouského představitele tzv. druhé vídeňské školy Arnolda Schönberga. – Více na www.stetl.cz.

Koncert se koná v rámci festivalu ŠTETL FEST.

Od 17:00 proběhne v Besedním domě beseda s dirigentem Alexanderem Liebreichem o jeho židovských kořenech, na kterou naváží přednášky o Arnoldu Schönbergovi a Pavlu Haasovi.

Koncert lze koupit samostatně nebo v rámci cenově výhodné Sezony na míru.