Ne13ŘÍJ10:30Ne12:15NIKDY NESLYŠENÁ, PŘESTO NESLÝCHANÁ / SMETANA: MÁ VLASTSMETANA Má vlast
- nejznámější pojetí Smetanova cyklu
10:30 - 12:15 Besední dům

(NEDĚLE) 10:30 - 12:15

SMETANA Má vlast, nejznámější pojetí Smetanova cyklu

BCO – Brno Contemporary Orchestra
dirigent Pavel Šnajdr

Kolem 20. října 1874 Bedřich Smetana definitivně ohluchnul. Nebyla to pro českou hudbu ani pro český národ katastrofa – i posléze dokázal komponovat a stvořit díla, která už sice nemohl, ale ani nemusel slyšet, protože věděl, jak mají znít. Pavel Šnajdr s BCO a další čeští umělci uspořádají na úvod letošní Expozice nové hudby a při příležitosti Roku české hudby 2024 mimořádný „zahajovací den“, věnovaný výročí Smetanova ohluchnutí. Řečeno slovy tvůrců projektu: „Za narození a úmrtí neneseme žádnou odpovědnost, ale že po ohluchnutí dokážeme dál normálně existovat, je hodno toho největšího slavení.“ Projekt Nikdy neslyšená, přesto neslýchaná zpřítomňuje „Vlast“, kterou Bedřich Smetana nikdy neslyšel. V rámci jednoho dne bude interpretována třemi různými způsoby v rámci separovaných koncertů – od tradiční po ryze současnou verzi.

Součást komponovaného zahajovacího dne festivalu, v jehož rámci se můžete těšit na výstavu, workshopy a další dva koncerty.
15:00 Má vlast – ve speciální úpravě kolektivu skladatelů
SMETANA / KOFROŇ, PIAČEK, ŠTĚDROŇ, ZEMEK-NOVÁK, TÓTH, FORRÓ

20:00 Současná interpretace cyklu Má vlast ve světové premiéře
Field recordingové realizace Smetanových popisů skladeb.
MIRVALD, ŽELEZNÝ, VÍTKOVÁ, FERENC, VTÍPIL, studenti FF MU

Na všechny koncerty lze od 2. 9. 2024 koupit celodenní vstupenku za zvýhodněnou cenu.