29LED19:0021:00ŽIVĚ V ROZHLASE / PAĽA HRAJE SCHNITTKEHOMANSURJAN Agnus Dei
SCHNITTKE Houslový koncert č. 3
MENDELSSOHN BARTHOLDY Symfonie č. 5 D dur „Reformační“
19:00 - 21:00 PODLE ŽÁNRU A STYLU:On-line korona

Čas

(PÁTEK) 19:00 - 21:00

Informace o předprodeji vstupenek naleznete zde.

Popis

Světová premiéra + nepřekonatelný sólista + klasika klasik. To vše propojeno až neuvěřitelným pozadím. Projekt tak výjimečný, že ho živě vysílá Český rozhlas Vltava.

I když s námi nemůžete být v sále, o koncert pod taktovkou Alexandera Liebreicha nepřijdete. V 19.00 ho živě vysílá Český rozhlas Vltava a přebírají ostatní evropské stanice. 

TIGRAN MANSURJAN

Agnus Dei (in memoriam Oleg Kagan), světová premiéra orchestrální verze psané na objednávku Filharmonie Brno

ALFRED SCHNITTKE

Houslový koncert č. 3

FELIX MENDELSSOHN BARTHOLDY

Symfonie č. 5 D dur „Reformační“ op. 107

Milan Paľa housle

Filharmonie Brno

dirigent Alexander Liebreich

 

Dramaturgie koncertu je ohlasem dvou výrazných momentů, které přinesla uplynulá sezona Filharmonie Brno. Prvním bylo památné provedení Requiem Tigrana Mansurjana za jeho osobní účasti. Skladatel se pod dojmem úspěšné české premiéry Requiem rozhodl vytvořit speciálně pro Filharmonii Brno orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei. Druhým momentem byl neuvěřitelný záskok houslisty Milana Paly, který dokázal na poslední chvíli zastoupit nemocného sólistu, za pár hodin nastudoval virtuózní Houslový koncert C dur Antonína Vranického a po tři večery za sebou za jeho provedení sklidil ovace vestoje. Nevídaným výkonem si řekl o to, aby byl pozván do další sezony, tentokrát se skladbou, která je jeho srdci i naturelu bližší – s Třetím houslovým koncertem Alfreda Schnittkeho (1934–1998) z roku 1978, věnovaným Olegu Kaganovi.