
Čas
(PÁTEK) 19:00 - 20:45
20 % u 3 koncertů / 30 % u 4 koncertů / 40 % u 5 a více koncertů
Popis
BOHUSLAV MARTINŮ Sinfonietta La Jolla H 328 FRANCIS POULENC Koncert g moll pro varhany, smyčce a tympány FP 93 JOSEPH HAYDN Symfonie č. 86 D dur Hob. I:86 Christian Schmitt varhany
Popis
BOHUSLAV MARTINŮ Sinfonietta La Jolla H 328
FRANCIS POULENC Koncert g moll pro varhany, smyčce a tympány FP 93
JOSEPH HAYDN Symfonie č. 86 D dur Hob. I:86
Christian Schmitt varhany
Filharmonie Brno
dirigent Dennis Russell Davies
Neoklasický Martinů
Sinfonietta La Jolla, poslední návrat Bohuslava Martinů (1890–1959) k neoklasickému stylu, pochází ze skladatelova amerického období. Vznikla roku 1950 v New Yorku a svůj název dostala podle kalifornského městečka nacházejícího se poblíž mexických hranic, jehož hudební spolek (Musical Arts Society of La Jolla) skladbu objednal pro svůj orchestr; v jeho podání (pod taktovkou Nikolaie Sokoloffa) se Sinfonietta La Jolla dočkala premiéry 13. 8. 1950.
Poulencův varhanní koncert
Koncert pro varhany, tympány a smyčce francouzského skladatele Francise Poulenca (1899–1963) vznikal v letech 1934–1938 původně na objednávku vévody Edmonda de Polignac. Zadáním byla skladba pro komorní orchestr zahrnující snadný varhanní part, který by odpovídal vévodovým interpretačním schopnostem. Poulenc však od tohoto záměru upustil a napsal ambiciózní dílo, které se zařadilo mezi stěžejní varhanní koncerty 20. století.
Haydnovy pařížské symfonie
Joseph Haydn (1732–1809) tvořil po většinu svého života v závislém postavení služebníka na panstvích Esterházyů a jeho kontakt se světem byl spíše vzácný. Stoupající zájem o jeho skladby ze strany návštěvníků esterházyovských rezidencí však vedl k tomu, že Haydnova hudba se souhlasem knížete začala být provozována a publikována i ve Vídni a poté – díky navázání užších vztahů mezi Vídní a Paříží prostřednictvím sňatku rakouské princezny Marie Antoinetty s francouzským králem Ludvíkem XVI. – i v Paříži. V roce 1784 u Haydna objednal pařížský šlechtic Claude-François-Marie Rigoley, comte d‘Ogny, šest symfonií pro svou koncertní společnost Le Concert de la Loge Olympique. Vznikl tak cyklus tzv. pařížských symfonií č. 82–87, které představují první vrchol Haydnovy tvorby a spolu s posledními symfoniemi Mozartovými i dovršení vývoje žánru po stránce formální, kompoziční i hudebně obsahové. Premiérovány byly s velkým úspěchem v roce 1787, o rok později vyšly tiskem.
Šéfdirigent Dennis Russell Davies, jeden ze tří dirigentů na světě, kteří nahráli a vydali komplet 107 Haydnových symfonií, si v souvislosti s blížícím se velkým haydnovským jubileem předsevzal průběžně provést a natočit se „svou“ Filharmonií Brno celý cyklus pařížských symfonií. Po symfoniích č. 83 a 87 se v příští sezoně můžeme těšit na Symfonii č. 86.
Kdy v prodeji?
V RÁMCI ABONMÁ (Filharmonie doma / PODMANIVÁ) lze koncert koupit ONLINE od 29. dubna (8.00 hodin), v předprodeji od 12. května (8.00 hodin).
OBNOVA ABONMÁ je možná ihned po obdržení potvrzovacího mailu o vytvoření rezervace v 70. sezoně. Rezervaci najdete na svém účtu poté, jakmile se přihlásíte na stránkách Filharmonie Brno.
SAMOSTATNĚ nebo v rámci SEZONY NA MÍRU koncert koupíte od 9. června (8.00 hodin, fyzicky nebo online).
Beseda s dramaturgem a jeho hosty se koná v 18.00 v ředitelském salonku. Kapacita je omezena, rezervujte si své místo na adrese besedy@filharmonie-brno.cz do středy 12.00 hodin v týdnu, kdy se koná koncert.
Místo
Besední dům
Komenského náměstí 534/8, Brno