ČERVEN, 2022

Čt02ČVN19:00PRSTEN BEZE SLOVSCHUBERT Symfonie č. 8 h moll „Nedokončená“
WAGNER Der Ring ohne Worte (Prsten beze slov)
19:00 Janáčkovo divadloPODLE ŽÁNRU A STYLU:Koncerty šéfdirigenta

Čas

(ČTVRTEK) 19:00

Místo

Janáčkovo divadlo

Rooseveltova 31/7, 602 00 Brno

KONCERT LZE KOUPIT V RÁMCI „SEZONY NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU
20% u 4 různých koncertů   /   30% u 5 koncertů   /   40% u 6 koncertů   /   50% u 7 a více koncertů

Popis

Nedokončených skladeb jsou nepředstavitelné spousty, stejně jako důvodů, proč je jejich tvůrci nedopsali. Některé z nich se však dostaly do horních pater živého repertoáru – jako by právě jejich nedokončenost, ona zneklidňující nejistota jejich závěrečného řešení, byla jakousi přidanou hodnotou; u Schubertovy Nedokončené, k jejímuž objevu došlo ve skladatelově neuspořádané pozůstalosti nějakých sedmatřicet let po jeho smrti, k tomu původně přistoupila ještě patetická představa osudového zásahu (smrti), jenž skladateli zabránil dílo dokončit. Dnes už dávno víme, že Schubert (1797–1828) ji napsal mnohem dřív (1822), dlouho před svou opravdu poslední symfonií – a že navíc takových skvělých nedokončených skladeb zanechal víc.

Operní tetralogie Prsten Nibelungův sumarizuje celoživotní úsilí Richarda Wagnera (1813–1883) o reformu opery a zároveň vyjadřuje jeho životní filosofii nadčlověka, přesahujícího svými schopnostmi i osudovým posláním lidský průměr a přemáhajícího nakonec i božstva, jež do lidských osudů svévolně zasahují. Myšlenkový i látkový podklad k vlastnímu libretu Wagner nalezl převážně v severské (zvláště pak islandské) mytologii.

Tetralogie má v součtu přibližně patnáct hodin hudby. Lze vůbec z tohoto hudebního kolosu vytvořit „zkomprimovanou“ symfonickou verzi beze zpěvu, která by sloužila koncertnímu provozu? Pokoušela se o to řada dirigentů, mj. i Leopold Stokowsky, ale za nejlepší uchopení této myšlenky je považován Prsten beze slov Lorina Maazela z roku 1987. Wagnerův Prsten tu neztrácí nic ze své hudebně dramatické podstaty, dodržen je i chronologický sled všech použitých pasáží.

 

FRANZ SCHUBERT

Symfonie č. 8 h moll „Nedokončená“ D 759

RICHARD WAGNER

Der Ring ohne Worte (Prsten beze slov), zkompiloval Lorin Maazel

Filharmonie Brno

dirigent Dennis Russell Davies

 

Program ke stažení zde.

Obsazení orchestru ke stažení zde.

Pořádající

Filharmonie Brno

Janáčkovo divadloRooseveltova 31/7, 602 00 Brno