Út17LED19:00PASQUALE GRASSO TRIO & OSIAN ROBERTSPasquale Grasso kytara
Jason Brown bicí
Osian Roberts saxofon

(ÚTERÝ) 19:00

Pasquale Grasso, italský kytarista sídlící v New Yorku, udivuje celý svět ohromující technikou a originálním konceptem, v němž se osobitým způsobem hlásí k odkazu průkopníků bebopu.

Pasquale Grasso je snad nejlepší kytarista, jakého jsem ve svém životě slyšel, prohlásil jazzový kytarista a dvacetinásobný držitel ceny Grammy Pat Metheny. O takové pochvale od největší legendy jazzové kytary si můžou jiní nechat jen zdát. Je úžasně muzikální a jeho hra je tak složitá! Většina mladých kytaristů zní trochu jako já, trochu jako John Scofield a trochu jako Bill Frisell, ale Pasquale je svůj. Svým způsobem je retro, protože jeho vzorem je Bud Powell. Podařilo se mu zachytit podstatu Powellovy hry na klavír a převést ji do jazyka kytary cestou, kterou se nevydal nikdo před ním. Je to nejvýznamnější nový muzikant, jakého jsem v posledních letech slyšel, rozvedl svoje slova chvály Metheny. Na tyto věty z roku 2016 navázalo pozvání, aby si Pasquale s Methenym zajamoval. Od té doby je Metheny mentorem mladého italského hudebníka, který svou techniku opírá o tradici klasické kytary a inspiraci hledá u průkopníků bebopu, jako byli kromě zmíněného Powella třeba Charlie Parker nebo Dizzy Gillespie.

Jedním z klíčových momentů v Pasqualově kariéře se stala návštěva koncertu proslulého klasického kytaristy Davida Russella. Byl jsem šokován jeho technikou, protože to znělo jako dvě jazzové kytary dohromady. Řekl jsem tátovi: Možná bych měl studovat klasiku, protože si myslím, že by mi to pomohlo v tom, jak chci hrát jazz. V roce 2008 tak začal na konzervatoři v Boloni spojovat svou těžce vypilovanou jazzovou techniku s uměním klasické kytary.

Pasquale Grasso je vyhledávaným lektorem s nabitým koncertním programem, a to především na své domovské scéně v New Yorku, včetně častých vystoupení v oblíbeném podniku Mezzrow v Greenwich Village, která mu umožnila rozvinout jeho aranžérské schopnosti.

Pasquale Grasso kytara

Mathias Allamane kontrabas

Jason Brown bicí

Osian Roberts saxofon

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.