Ne14DUB19:00NOVA ET VETERA / VFDHTulev: So Shall He Descend
Schola Gregoriana Pragensis
Ars Brunensis
Filharmonie Brno / Dennis Russell Davies
19:00 OstatníPODLE ŽÁNRU A STYLU:Vokální a vokálně-instrumentální hudba,20. A 21. StoletíFestivaly:Velikonoční festival duchovní hudby

Čas

(NEDĚLE) 19:00

Místo

Ostatní

Popis

NOVA ET VETERA

Pašijové meditace

Gregoriánský chorál v liturgii Svatého týdne

Schola Gregoriana Pragensis:

Hasan El-Dunia, Ondřej Holub, Jan Kukal, Ondřej Maňour, Ondřej Múčka, Stanislav Předota, Michal Medek

umělecký vedoucí David Eben

 

Tulev: So Shall He Descend

světová premiéra skladby zkomponované na objednávku festivalu

 

sólisté Ivana Rusko, Bettina Schneebeli, Jaroslav Březina, Jiří Hájek zpěv

Ars Brunensis / Dan Kalousek

Filharmonie Brno / Dennis Russell Davies

 

Katedrála sv. Petra a Pavla, Petrov

 

Poslední týden před Velikonocemi – Svatý týden – představuje v rámci chorálního repertoáru hudebně bohatý a emocionálně silný soubor zpěvů. Najdeme zde propracované kompozice s vytříbenou estetikou, s velkým citem k textové výpovědi. Na úvod festivalu zazní v podání Scholy Gregoriany Pragensis, která se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby.

Skladby estonského autora Toivo Tuleva zazněly na Velikonočním festivalu v roce 2016 v konfrontaci s díly Pavla Zemka Nováka. V roce 2019 festival premiérově uvede dílo na objednávku, vytvořené pro daný čas /tedy Květnou neděli/ i prostor, brněnskou katedrálu. Tulev je jako skladatel a hudebník detailně obeznámen s historickými styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale cizí mu není ani prostředí rockové hudby. Velmi často se Tulev ve své tvorbě inspiruje právě událostmi Svatého týdne. S vedoucím pražského souboru Schola gregoriana Pragensis Davidem Ebenem zná ještě z dob pařížskéhoho působení na Coeur Gregorien. Kombinace premiérové skladby a chorálního zpěvu tedy není náhodná ani heterogenní, naopak, Tulevovo dílo i gregoriánský chorál se tentokrát úzce prolnou na prahu Svatého týdne.