01ŘÍJ19:00ZAHAJOVACÍ KONCERT / Moravský podzimJ. NOVÁK Filharmonické tance
SCHWERTSIK Nachtmusiken
GLASS Symfonie č. 12 „Lodger“
19:00 Janáčkovo divadlo

(PÁTEK) 19:00

JAN NOVÁK Filharmonické tance

KURT SCHWERTSIK Nachtmusiken (Noční hudby) op. 104, česká premiéra

PHILIP GLASS Symfonie č. 12 „Lodger“

Angélique Kidjo zpěv

Christian Schmitt varhany

dirigent Dennis Russell Davies

🎵 Zahajovací koncert nemůže začít příznačněji: uvedou jej Filharmonické tance, které Jan Novák zkomponoval v roce 1956 pro – tehdy čerstvě ustavenou – brněnskou filharmonii.
🎵 Svébytně polystylová pětivětá skladba Nachtmusiken jednoho z nejvýznamnějších současných rakouských skladatelů Kurta Schwertsika (1935) vznikla roku 2010. Její název odkazuje ke dvěma „nočně hudebním“ větám z Mahlerovy Sedmé symfonie a k Mozartově Malé noční hudbě, čímž naznačuje ráz skladby oscilující mezi symfonickou závažností a serenádovou odlehčeností.
🎵 Nejnovější Glassova symfonie z roku 2019 završující trilogii inspirovanou slavnými „berlínskými“ alby, která v 70. letech natočil David Bowie s Brianem Enem. Sólový part patří „královně Afriky“, beninské hvězdě world music a trojnásobné držitelce Grammy Angélique Kidjo, pro kterou Glass dílo napsal.

Pod záštitou J. E. Kirnbauer, velvyslankyně Rakouské republiky v České republice.

Program ke stažení zde

Obsazení orchestru zde