Čt23ŘÍJ19:00MIKALOJUS KONSTANTINAS ČIURLIONIS – MKČ 150ČIURLIONIS, CHALOUPKA / MORAVSKÝ PODZIM19:00 Besední dům

Čas

(ČTVRTEK) 19:00

LZE KOUPIT SE SLEVOU „FESTIVAL NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU PŘI KOUPI
2 různých koncertů -20%   /   3 koncertů -30% / 4 koncertů -40%   /   5 a více koncertů -50%

Popis

MIKALOJUS KONSTANTINAS ČIURLIONIS Moře VL 317, Variace na téma Sefaa Esec VL 258, Variace na téma Besacas VL 265, Fuga h moll VL 345
FRANTIŠEK CHALOUPKA nová skladba pro klarinet, klavír a sbor, světová premiéra, na objednávku festivalu
MIKALOJUS KONSTANTINAS ČIURLIONIS sborová díla

NN klarinet
Miroslav Beinhauer klavír
Komorní sbor Aidija
sbormistr Romualdas Gražinis

 

V září 2025 uplyne 150 let od narození Mikalojuse Konstantinase Čiurlionise (1875–1911), umělecké osobnosti renesančního záběru a nepochybně největší postavy litevského výtvarného a hudebního umění přelomu 19. a 20. století. Čiurlionis je světově proslulým symbolistním malířem a ceněným skladatelem, zakladatelem litevské národní hudby.

Na Litvě se traduje, že jedním z prvních, kdo rozpoznal Čiurlionisův hudební talent, byl český hudebník a pedagog Josef Mašek, působící na přelomu 19. a 20. století při šlechtickém dvoře knížat Ogińských v Rietavas. (Mimochodem, ve stejné době jako Mašek proslul na Litvě – konkrétně v Rokiškis – i další český hudební pedagog, syn Dvořákova učitele Antonína Liehmanna Rudolf.) Maškem vedený studentský orchestr udržoval výměnný kontakt s orchestrem z nedalekého města Plungė, kde v té době studoval a hrál na flétnu právě Čiurlionis. Cítím, že Čiurlionisova hudba vzbudí nadšení nejen v Rietavas a Plungė, dokonce nejen na Litvě, ale dopluje daleko do širého světa, nechal se prý nejednou slyšet Mašek…

Ve svých obrazech se Čiurlionis projevil jako tvůrce fantastických a symbolikou prodchnutých vizí, v nichž kombinoval přírodní a folklorní prvky s kosmologickými, filozofickými, pohanskými či biblickými výjevy. Ani jako malíř v sobě nezapřel hudebníka: obrazy často „skládal“ do cyklů (diptychy, triptychy…) a jejich tituly přejímal z hudební terminologie: Lesní hudba, Preludium a fuga, Sonáta moře, Sonáta hvězd apod. V sonátách pak nazýval i jednotlivé „části“ po vzoru tempových označení vět klasického sonátového cyklu.

Projekt MKČ 150, při jehož realizaci symbolicky spojí síly umělci z Česka a Litvy, uvede výběr z Čiurlionisových klavírních a sborových skladeb, jež jsou doménou jeho hudebního odkazu, a dále ve světové premiéře novou skladbu významného českého autora své generace Františka Chaloupky, inspirovanou Čiurlionisovou skladatelskou a výtvarnou tvorbou. Celý večer bude pojat jako kompaktní projekt doplněný light designem, který bude vycházet z barev Čiurlionisových obrazů.

 

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno

Besední důmKomenského náměstí 534/8, Brno