
Čas
(PÁTEK) 19:00 - 21:00
20 % u 3 koncertů / 30 % u 4 koncertů / 40 % u 5 a více koncertů
Popis
MAURICE RAVEL Ma Mère l’Oye (Má matka Husa), suita z baletu TOSHIO HOSOKAWA Lotus under the Moonlight (Lotos za svitu měsíce), hommage à Mozart pro klavír a orchestr, česká premiéra ROBERT
Popis
MAURICE RAVEL Ma Mère l’Oye (Má matka Husa), suita z baletu
TOSHIO HOSOKAWA Lotus under the Moonlight (Lotos za svitu měsíce), hommage à Mozart pro klavír a orchestr, česká premiéra
ROBERT SCHUMANN Symfonie č. 1 B dur op. 38 „Jarní“
Momo Kodama klavír
Filharmonie Brno
dirigent Ryusuke Numajiri
Má matka Husa
V roce 1908 napsal Maurice Ravel (1875 až 1937) pro děti svého přítele Godebského čtyřruční klavírní album na pohádkové náměty. Jeho název Moje matka Husa snad působí poněkud bizarně, nikoli však ve Francii, kde ho každý zná z klasické knížky pohádkáře Perraulta (Pohádky mé matky Husy, 1627). Tři roky nato skladatel všech pět čísel zinstrumentoval do podoby orchestrální suity, kterou později ještě doplnil dalšími dvěma, a spojením všech částí mezihrami nakonec vznikl nevelký balet.
Lotos za svitu měsíce
Toshio Hosokawa (1955) je jedním z nejuznávanějších autorů současnosti; jeho díla znějí na prestižních pódiích a festivalech v podání hvězdných interpretů, např. dirigentů jako Kent Nagano, Sir Simon Rattle či Robin Ticciati. Studium skladby absolvoval v Japonsku a posléze u Isanga Yuna a Klause Hubera v Německu, což v jeho tvorbě vyústilo v přirozenou a velmi osobitou syntézu východního a západního kompozičního myšlení. Jeho skladby jsou prosyceny zenbuddhistickou filosofií a symbolickou interpretací přírody. Filharmonie Brno z jeho tvorby před časem uvedla Meditaci (obětem tsunami 11. 3.).
U příležitosti mozartovského roku 2006 jsem byl vyzván, abych si zvolil jedno Mozartovo dílo a napsal skladbu pro stejné obsazení. Vybral jsem si Klavírní koncert č. 23 A dur KV 488 a použil jsem druhou větu v f moll jako téma. (…) Když jsem komponoval svůj koncert, představoval jsem si lotosový květ ještě ve stadiu poupěte za tiché měsíční noci, v okamžiku jeho rozpuku. Tento sen je skromným vyjádřením mého obdivu k Mozartově (a obecně západní) hudbě. Skladba je věnována Momo Kodamové.
Toshio Hosokawa
Při pohledu na dílo Roberta Schumanna (1810 až 1856) jako na celek si nelze nepovšimnout jisté tendence soustředit se v určitém období na jeden žánr. Bylo-li první desetiletí Schumannovy tvorby zaměřené na charakteristické klavírní skladby a stal-li se rok 1840 rokem písňových cyklů, pak rok následující zahájil jeho tíhnutí k hudbě symfonické. V té době byl Schumann na vrcholu svých tvůrčích sil. Dosáhl uznání, byl vyrovnaný duševně i umělecky, nalezl také své lidské štěstí v podobě vztahu s Clarou Wieckovou, s níž – navzdory protestům jejího otce – v září 1841 uzavřel sňatek.
Kdy v prodeji?
V RÁMCI ABONMÁ (Filharmonie doma / PODMANIVÁ) lze koncert koupit ONLINE od 29. dubna (8.00 hodin), v předprodeji od 12. května (8.00 hodin).
OBNOVA ABONMÁ je možná ihned po obdržení potvrzovacího mailu o vytvoření rezervace v 70. sezoně. Rezervaci najdete na svém účtu poté, jakmile se přihlásíte na stránkách Filharmonie Brno.
SAMOSTATNĚ nebo v rámci SEZONY NA MÍRU koncert koupíte od 9. června (8.00 hodin, fyzicky nebo online).
Beseda s dramaturgem a jeho hosty se koná v 18.00 v ředitelském salonku. Kapacita je omezena, rezervujte si své místo na adrese besedy@filharmonie-brno.cz do středy 12.00 hodin v týdnu, kdy se koná koncert.
Místo
Besední dům
Komenského náměstí 534/8, Brno