BŘEZEN, 2022

Út22BŘE19:00EDMAR CASTANEDA & GRÉGOIRE MARET: HARP VS. HARPEdmar Castaneda arpa llanera
Grégoire Maret foukací harmonika
19:00 Besední důmAbonentní řady:Jazz & World Music (JWM)

Čas

(ÚTERÝ) 19:00

KONCERT LZE KOUPIT V RÁMCI „SEZONY NA MÍRU“. SYSTÉM VÁM AUTOMATICKY ZAPOČÍTÁ SLEVU
30% u 3 různých koncertů   /   40% u 4 koncertů   /   50% u 5 a více koncertů

Popis

Grégoire Maret, švýcarský hráč na foukací harmoniku, a kolumbijský harfenista Edmar Castañeda jsou pozoruhodní hudebníci, jejichž příběhy jsou si velmi podobné. Oba přicestovali ze svých rodných zemí coby teenageři do New Yorku a v jeho mnohdy neúprosné umělecké vřavě se dokázali prosadit s nástroji, které nejsou pro jazz typické. Castañeda i Maret redefinovali, co mohou harfa a harmonika v jazzu dokázat, a každý z nich si vybudoval jedinečnou hudební pověst. Jejich Harp vs. Harp je vzrušujícím setkáním mistrů svého oboru, v jejich bezmála telepatické souhře se přirozeně mísí Edmarovy kolumbijské hudební kořeny a Grégoirovo klasické vzdělání okořeněné afroamerickou hudební tradicí.

 

Edmar Castaneda arpa llanera

Grégoire Maret foukací harmonika

 

Nikdo nedokáže rozezvučet struny harfy tak jako Edmar Castañeda. Rodák z Bogoty hrál na harfu folklor jako teenager. V New Yorku ho okouzlila svoboda a sofistikovanost jazzu. Vyvinul svůj osobitý styl a na své arpa llanera propojuje tradiční kolumbijskou hudbu s jazzem. Participuje na projektech hudebníků zvučných jmen, jako jsou Hiromi, John Scofield, Gonzalo Rubalcaba, Marcus Miller a mnozí další. Své poslání vidí takto: Narodil jsem se, abych hrál na harfu. Je to dar od Boha a každý dar od Boha má svůj účel. Účelem mé hudby je uctívat Jej a zprostředkovat lidem Jeho přítomnost a bezpodmínečnou lásku.

Grégoire Maret studoval v New Yorku na New School University. Navzdory výběru neobvyklého nástroje si vybudoval pověst jednoho z nejžádanějších muzikantů moderního jazzového světa, o čemž svědčí výčet osobností, které ho přizvaly do svých projektů: Herbie Hancock, Pat Metheny, Cassandra Wilson a Marcus Miller. Herbie Hancock ho považuje za jednoho z nejkreativnějších hudebníků dneška, zatímco podle Marcuse Millera se statečností, vášní a kreativitou přenesl svůj nástroj do 21. století.

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno

Pořádající

Filharmonie Brno

Besední důmKomenského náměstí 534/8, Brno