ZÁŘÍ, 2022

Ne04ZÁŘ20:00BRUNDIBÁRKRÁSA Brundibár, dětská opera o dvou jednáních na libreto Adolfa Hoffmeistera20:00 Besední důmAbonentní řady:Mimořádné koncerty (MK)

Čas

(NEDĚLE) 20:00

Místo

Besední dům

Komenského náměstí 534/8, Brno

Popis

Hans Krása (1899–1944) žije v širším povědomí jako autor dětské opery Brundibár, která sehrála důležitou roli v kulturních aktivitách Židů deportovaných do terezínského koncentračního tábora, dodávajíc jim – v souladu s dějem a myšlenkami díla – naději ve vítězství dobra nad zlem. Sám Krása byl v Terezíně dva roky vězněn, nacisté jej poté zavraždili po převozu do Osvětimi.

O Brundibárovi se vytvořil mýtus, že vznikl až v Terezíně. Není tomu tak. Hans Krása jej složil na libreto Adolfa Hoffmeistera už roku 1938, o tři roky později byla opera dvakrát provedena v Praze – tajně, neboť v té době už byla kulturní činnost Židům zakázána. Přátelé pak Krásovi po jeho deportaci do Terezína propašovali klavírní výtah opery, který skladatel upravil pro potřeby provedení v ghettu. Terezínská inscenace se po komplikovaných přípravách dočkala premiéry 23. září 1943 a v následujících měsících byla více než padesátkrát reprízována. Vybrané scény se objevily i v propagandistickém snímku Theresienstadt (známějším pod názvem Vůdce daroval Židům město), který měl dokazovat, že Židům se v ghettu daří dobře. Brundibár byl hojně uváděn i po válce jako připomínka Krásova osudu a válečných krutostí. Kdo by si pomyslel, že po osmdesáti letech bude opět tak aktuální…

 

HANS KRÁSA Brundibár, dětská opera o dvou jednáních na libreto Adolfa Hoffmeistera

 

Kantiléna

členové Filharmonie Brno

kostýmní výprava Sylva Zimula Hanáková

inscenace Anna Davidová

dirigent Michal Jančík

 

Přestavení se koná v rámci festivalu ŠTETL FEST.

 

 

Pořádající

Filharmonie Brno