Út15LIS19:00ARSEN PETROSYAN QUARTET: HOKIN JANAPARArsen Petrosyan duduk
Vladimir Papikyan cimbal santur
Avetis Keoseyan perkuse

(ÚTERÝ) 19:00

Duduk je tradiční, hoboji příbuzný arménský nástroj z meruňkového dřeva, který byl (spolu s hudbou na něj provozovanou) roku 2008 zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nemít duduk, nebyli by Arméni ničím, prohlašoval Dživan Gasparjan, legendární hráč na tento nástroj, jehož přítomnost obohatila i nahrávky Petera Gabriela, Kronos Quartetu nebo Briana Ena a nezapomenutelně se otiskla v soundtracích filmů Gladiátor či Poslední pokušení Krista. Ve lkavém, teskně melancholickém tónu duduku se prý odráží pohnutý osud Arménů v celé historii tohoto národa, jenž jako první roku 301 – přijal křesťanství a jehož nejtěžším údělem v novodobé historii se stala genocida spáchaná Tureckem roku 1915. Kdo se setká s arménskými umělci současnosti, vždy se setká s jejich minulostí, říká se v Arménii.

Arsen Petrosjan se narodil v roce 1994 v arménském Čarencavanu, kde také vyrostl a dodnes žije. Přes své mládí si již vydobyl pověst jednoho z hlavních současných následovníků tradice hry na duduk, jdoucího ve stopách Dživana Gasparjana a svého pedagoga z jerevanské Komitasovy konzervatoře, Gevorga Dabagjana. Spolupracoval například se Stevem Hackettem (Genesis), skladatelem Ihabem Darwishem ze Spojených arabských emirátů či s hráčem na loutnu oud Omarem Bashirem. Koncertuje po celém světě, a to buď sólově, nebo se svými soubory Arsen Petrosyan Quartet, resp. A.G.A. Trio (v souladu s názvem, jenž představuje zkratku „Arménie – Gruzie – Anatolie“, soubor hraje anatolskou, arménskou a gruzínskou hudbu coby akt vzájemného kulturního sdílení). Pravidelně vede mistrovské kurzy či přednáší.

Arsen Petrosyan Quartet

Arsen Petrosyan duduk

Astghik Snetsunts citera quanun

Vladimir Papikyan cimbal santur

Avetis Keoseyan perkuse

Koncert se koná pod záštitou J. E. Ashota Hovakimiana, velvyslance Arménské republiky v České republice.

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.