Kantiléna


 

Kantiléna je sborem dětí a mládeže při Filharmonii Brno; její tři oddělení navštěvuje v současnosti 150 zpěváků ve věku 5 až 19 let.

 

Informace o prodeji nového dvoj CD zde

 

Vznikla roku 1956 jako Šlapanický dětský sbor z iniciativy Ivana Sedláčka, svého pozdějšího dlouholetého uměleckého vedoucího. Roku 1967 se stala výběrovým tělesem s nynějším názvem, od roku 1984 působí při brněnské fi lharmonii. Za dobu své existence provedla na patnáct set koncertů doma, v sedmnácti evropských zemích, v USA, Kanadě, Japonsku a Rusku. Její repertoár sahá historicky od skladeb renesanční polyfonie až po tvorbu soudobou; s pořady duchovní hudby vystoupila už ve více než dvě stě padesáti chrámech u nás, v evropských metropolích a v New Yorku. V řadě inscenací spolupracovala s brněnským Národním divadlem.Ze svých soutěžních úspěchů si nejvíce cení absolutních vítězství na soutěžích v italském Arezzu (1981) a belgickém Neerpeltu (1984 a 2006). Z dalších je to zejména triumf na 5. světových sborových olympijských hrách ve Štýrském Hradci (2008), kde získala dvě zlaté medaile a stala se tak vůbec nejúspěšnějším sborovým tělesem, a Cena publika a diplom „Excellent“ ve švýcarském Montreux (2009).

 

Jakub Klecker, absolvent pražské AMU, působí v Janáčkově opeře od roku 2004, od roku 2007 jako dirigent; jinak také spolupracuje s předními evropskými orchestry a sólisty. V letech 2007 a 2009 řídil Filharmonii Brno na zájezdech po Japonsku, v roce 2009 debutoval na festivalech Pražské jaro a Moravský podzim, v následujícím v italské Carniarmonii, v roce 2011 účinkoval ve Smetanově Litomyšli, na Thurn-Taxis Schlossfestspiele a Hudebním festivalu Rheingau; na Janáčkově Brně 2012 premiéroval novou edici Janáčkova Osudu. Rok 2013 zahájil s Janáčkovou fi lharmonií Smetanovou Mou vlastí a v lednu debutoval s Verdiho Aidou v norimberském Státním divadle. V Kantiléně zpíval od dětství, v roce 2003 se stal hlavním sbormistrem a v roce 2006 převzal funkci uměleckého vedoucího.

 

Veronika Hrůzová je sbormistryní Magdalenky od roku 2011. Studium na Pedagogické fakultě a Akademii staré hudby při MU ji vedlo jednak k pedagogické činnosti, ale i k rozšíření hudebně-edukačních obzorů v rámci doktorského studia. Pěvecky spolupracuje se soubory Czech Ensemble Baroque, Ensemble Versus, Societas Incognitorum, Ars Brunensis a Musica Animata. V roli chorovoda se pravidelně účastní Letní školy barokní hudby v Holešově. Pod jejím vedením získala Magdalenka Zlaté pásmo na celostátní soutěži Zahrada písní v Praze (2012, 2013 a 2015) a zlaté ocenění na sborovém festivalu Slovakia Cantat v Bratislavě (2014).

 

Michal Jančík vystudoval hudební vědu na Masarykově univerzitě, hudební výchovu a řízení sboru na Ostravské univerzitě (u Lumíra Pivovarského, Jana Spisara a Jurije Galatenka) a dirigování sboru na Janáčkově akademii múzických umění (u Lubomíra Mátla). Vyvíjí bohatou sbormistrovskou činnost zahrnující práci se sbory dětí mladších věkových kategorií i se sbory dospělých. Svou hlavní činností je však zaměřen na práci v Kantiléně, kde je od roku 2011 sbormistrem staršího přípravného oddělení Kantilénka i koncertního sboru Kantiléna. S Kantilénou absolvoval řadu zahraničních turné a soutěží (z poslední doby lze zmínit získání zlatých medailí na sborové olympiádě v německém Magdeburgu 2015 a lotyšské Rize 2017), premiéroval díla významných současných českých autorů (Vít Zouhar, Robert Hejnar, David Lukáš ad.) a připravil Kantilénu na spolupráci s významnými hudebními tělesy (např. Českou filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem). Z dřívějších aktivit lze jmenovat např. sbormistrovskou činnost v amatérském smíšeném sboru Magna Diesis, který roku 2005 založil ve Velkém Meziříčí a s nímž získával ocenění v mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc. Se sborem Perličky při ZŠ Jana Babáka v Brně zvítězil v katalánském Malgrat de Mar a zároveň obdržel Cenu pro nejlepšího dirigenta festivalu. Vedl sbor Tin Tin Ensemble zaměřující se na tvorbu Arvo Pärta, spolupracoval se soubory Ensemble Opera Diversa a Ars Brunensis. Působí také jako externí spolupracovník České televize při realizaci záznamů klasické hudby.


Koncerty


Kontakt


Copyright © 2009 Filharmonie Brno  |  Publikováno systémem inCMS  |  Tvorba webových stránek Inexes