EXPOZICE NOVÉ HUDBY


 

Expozice nové hudby v dramaturgii Viktora Pantůčka nabízí především nové možnosti vyjádření hudby a nové polohy osobního, až krajního, projevu. Festival vznikl v roce 1987 a od roku 2012 jej v pohyblivém termínu pořádá Filharmonie Brno.

 

Jubilejní třicátý ročník Expozice nové hudby nesoucí podtitul NOVÁ ®EVOLUCE nabízí neotřelá a svobodná díla, která, i když třeba nejsou zrovna nejnovější datem svého vzniku, rozhodně neztratila nic ze své revolučnosti, ačkoliv se mnohá z nich již stala součástí evoluce hudby.  Partitura může být stará, ale hudba zní tady a teď. Stará i nová díla se potkávají na stejných pódiích a u stejných posluchačů vyvolávají stejné rozpaky, pocity blaha i uspokojení.

Expozice se vrací k počátkům festivalu, kdy první ročníky byly součástí Mezinárodního hudebního festivalu Brno, dnes pojmenovaného Moravský podzim. V symbióze i poněkud rebelantsky interaguje na standardní festivalové dění a otevírá prostor pro mnohdy neprávem opomíjené formy, žánry i média hudebního vyjádření. Brouzdá od absolutní interpretační svobody k strojovému přednesu, od instalace, přes hudební intervence a improvizace k osobité, autorské kompozici.

„Čeká nás svobodná interpretace části nejdelší grafické partitury na světě (Treatise Cornelia Cardewa) v podání legendárních AMM, poslech nadzemních a podzemních elektromagnetických polí ve veřejném prostoru s Christinou Kubisch, dlouho odkládaný projekt Pounding PoncLIVE nebo například Moskevský soubor pro soudobou hudbu se svým multimediálním hudebním projektem Mašinérie,“ vyzdvihl z programu Pantůček.

 

Sledujte festival na Facebooku!

 


Copyright © 2009 Filharmonie Brno  |  Publikováno systémem inCMS  |  Tvorba webových stránek Inexes