Dny ruské kultury v ČR 2008

Dny ruské kultury v Praze 2008

Myšlenka spolupráce Filharmonie Brno s festivalem Ruská kultura v České republice vzešla z prosté existence těchto dvou kulturních subjektů. V listopadu roku 2008 se uskutečnil první společný projekt – řada tří koncertů v Praze a Brně, na kterých vystoupila ruská pianistka Olga Kern, laureátka Mezinárodní klavírní soutěže Vana Cliburna. Umělkyně, která patří již v současné době ke světové špičce, provedla Třetí klavírní koncert Sergeje Rachmaninova, jedno z nejobtížnějších děl klavírní literatury vůbec.

Dny ruské kultury v ČR 2008

Datum, čas a místo konání Program Účinkují

27 a 28.11.2008

Janáčkovo divadlo, Brno

29.11.2008

Pražský hrad, Praha

Sergej Prokofjev

Láska ke třem pomerančům, suita op. 33a

Alexander Borodin

Polovecké tance z opery Kníže Igor

Sergej Rachmaninov

Koncert č. 3 d moll pro klavír a orchestr op. 30

Olga Kern klavír

dirigent Stanislav Vavřínek

Kořeny brněnské filharmonie sahají do 70. let 19. století, kdy v Brně mladý Leoš Janáček usiloval o vznik českého symfonického orchestru. Dílo slavného skladatele 20. století je ostatně nejvýznamnější programovou položkou tělesa, které je považováno dodnes za jeho autentického interpreta.

Dnešní Filharmonie Brno vznikla v roce 1956 sloučením rozhlasového a krajského orchestru a od té doby patří svou velikostí i významem k české orchestrální špičce. Na svých turné provedla na tisíc koncertů v Evropě, ve Spojených státech, v Latinské Americe, na Dálném i na Blízkém východě. Je pravidelným hostem světových i českých festivalů, kde často spojuje umělecké síly s vynikajícím Českým filharmonickým sborem Brno. Orchestr pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi a pro řadu nahrávacích firem (Supraphon, Sony Music, IMG Records, BMG, Channel 4). Dynamicky také rozvíjí zakázkové nahrávání pro globální klientelu v rámci Czech Orchestra Recordings.

Dějinami orchestru prošla řada českých a světových dirigentských osobností jako Břetislav Bakala, František Jílek, Petr Altrichter, Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Charles Munch, Kurt Masur, Sir Charles Mackerras, Yehudi Menuhin, Aleksandar Marković. Filharmonie dnes nabízí ročně kolem stovky koncertů v rámci 5 festivalů, 13 koncertních řad, kromě orchestrálních cyklů spolupracuje také se specializovanými ansámbly. Tvářemi jednotlivých sezon jsou rezidenční umělci (Olga Kern, Vadim Gluzman, Radek Baborák, Fazil Say, Benjamin Jusupov, Alina Pogostkina), v 61. sezoně jím je violoncellista Matthew Barley. Od roku 2000 pořádá filharmonie letní open air festival na brněnském hradě Špilberku, v roce 2012 se stala pořadatelkou renomovaných tradičních festivalů Moravský podzim, Velikonoční festival duchovní hudby a Expozice nové hudby. Zaštiťuje mezinárodně proslulý dětský sbor Kantiléna, od roku 2010 se podílí na populárním edukativním projektu Mozartovy děti, v roce 2014 založila svou Akademii Filharmonie Brno.

Filharmonie Brno je dnes nejen silným hráčem na poli symfonické hudby doma i v zahraničí, ale i předním organizátorem hudební sezony druhého českého města, aktivním festivalovým pořadatelem a kreativním lídrem orchestrální dramaturgie. Působí v krásném Besedním domě, brněnském „Musikvereinu“ z ateliéru Theophila Hansena z roku 1873 a těší se na nový moderní koncertní sál.