... k Faustovské kantátě


Vážená a milá Filharmonie Brno,

 

v současné době patříme mezi pravidelné návštěvníky vašich koncertů, ale nebylo tomu tak vždy. Čas od času jsme na nějaký koncert zašli, ale minulá vydařená sezona znamenala určitý zlom a rozhodnutí navštěvovat koncerty Filharmonie častěji. Když jsme si prostudovali program letošní sezony, byli jsme velmi mile překvapení a nadšení. Tak nápaditá a odvážná dramaturgie, to je výzva! Věděli jsme ihned, že zvláště u některých počinů nemůžeme chybět. A hned zahájení sezony s Jusupovým violoncellovým koncertem nás nadchlo a přesvědčilo, že chceme u více takových příležitostí být. S každým dalším koncertem – a nemůžeme být na všech, takže si vybíráme ty dramaturgicky nejzajímavější, obsahující něco, co ještě neznáme - naše nadšení stoupá.

 

Koncert se Schnittkeho „Faustovskou kantátou“ jsme intuitivně vyhodnotili jako nejlákavější z celé sezony. Očekávali jsme hodně, ale výsledek předčil veškerá naše očekávání. Byl to koncert, který se trvale zapíše do naší paměti. Výkony všech účinkujících byly skvělé, a byla by škoda, kdyby byly zastíněny naprosto dokonalým výkonem Ivy Bittové – i když je pravda, že z jejího výkonu a podání nám „běhal mráz po zádech“ a těžko ji někdo překoná. Na koncert jsme šli připravení, vyslechli jsme si na Youtube i jiná provedení, ale žádné jiné se nemůže vyrovnat tomu, co jsme zažili v Janáčkově divadle. Naše poděkování patří všem účinkujícím a obzvláště panu dramaturgovi Mikešovi za zařazení tohoto geniálního díla. K první půli koncertu: ze všech Čajkovského symfonií máme nejraději pátou a rádi bychom ji slyšeli, ale musíme uznat, že v kombinaci se Schnittkeho „Faustovskou kantátou“ byla šestá „Patetická“ tou nejlepší volbou.

 

Rádi bychom ocenili také dotažení drobných detailů – např. červené rukavice Ivy Bittové, červené titulky u jejího zpěvu (a když vzpomeneme na některé z minulých koncertů, tak také třeba využití mima u Martinů Gilgameše, přítomnost „Vitulky“ u koncertu k jubileu Vítězslavy Kaprálové apod.). Možná jsou to drobnosti, ale svědčí o inteligenci a důvtipu organizátorů.

 

Jsme rádi, že žijeme v Brně, a že zde máme tak skvělý orchestr jako je FB. Když se spojí skvělý orchestr, velmi schopná paní ředitelka, osvícená dramaturgie, a k tomu nápadití pracovníci PR oddělení, pak výsledek je třeba takový, jako při tomto koncertu. A vzhledem k vyprodanému Janáčkovu divadlu a dlouhotrvajícímu „standing ovation“ nejsme jistě zdaleka jediní, kteří si to myslí. Takže nezbývá než těšit se na další zajímavé koncerty, které nás ještě tuto sezonu čekají, a také poděkovat všem ve FB, díky nimž můžeme my posluchači zažívat nádherné a mimořádné hudební večery.

 

 

S úctou a vděčností manželé Zahradníkovi


Copyright © 2009 Filharmonie Brno  |  Publikováno systémem inCMS  |  Tvorba webových stránek Inexes